BE e gatshme të organizojë takim ekspertësh për draft-statutin e Asociacionit

BE e gatshme të organizojë takim ekspertësh për draft-statutin e Asociacionit

I pyetur për draft statutin e propozuar nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama për formimin e Asociacionit në veri të Kosovës, Peter Stano, zëdhënësi i BE për politikën e jashtme dhe sigurinë ka bërë me dije se çdo kontribut konstruktiv në dialogun e lehtësuar nga BE do të diskutohet.

Ai konfirmoi se plani ishte që në 5 dhe 6 qershor të mbahej sesioni i parë i draftimit të Asociacionit ku të kishte diskutime në nivel ekspertësh nga të dyja palët. Por për shkak të përshkallëzimit të situatës në veri të Kosovës, plani i anulua sepse Lajçak duhet të udhëtonte në Kosovë dhe Serbi.

Ndërsa shtohet më tej se Lajçak është i gatshëm të organizojë takimin e draftimit për Asociacionin.


Lajmi kryesor:

BE-ja vlerëson draftin e propozuar nga Rama për Asociacionin: Tekst i shkruar me shumë seriozitet, ka një cilësi shumë të lartë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)