BE gati për të miratuar Pasaportën e vaksinave antiCOVID, hyn në përdorim pas tre muajsh

Brukseli do të prezantojë një projekt-ligj mbi pasaportat e vaksinave këtë muaj, deklaroi presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Dokumenti do të quhet Digital Green Pass dhe në të do të përfshihen detaje të tilla si nëse personi është vaksinuar, rezultatet e testeve të mëparshme të COVID-19 dhe deklaratat mjekësore.

Projektligji do të pasohet nga të paktën tre muaj punë teknike. Kjo do të thotë se leja mund të futet në fuqi në korrik.

"Digital Green Pass duhet të lehtësojë jetën e evropianëve. Qëllimi është që të sigurohet lëvizja e sigurt e qytetarëve në Bashkimin Evropian ose jashtë vendit - për punë ose turizëm."

Politika shëndetësore është një kompetencë e vendeve të BE-së dhe Komisioni Evropian ka pak fjalë në këtë fushë të politikave. Sidoqoftë, pasaporta e vaksinës do të bazohet në lirinë e lëvizjes brenda territorit të BE, një fushë ku Brukseli ka kompetenca më të mëdha ekzekutive dhe legjislative.

"Ne po punojmë drejt lehtësimit të lëvizjes së sigurt dhe të lirë në Bashkimin Evropian, jo drejt kufizimit të saj kufizuar atë," tha një zëdhënës i KE.

Eric Mamer, zëdhënësi kryesor i KE-së, nuk ishte në gjendje të shpjegonte nëse qytetarët jo anëtarë të vende anëtare mund të merrnin lejen. Në mënyrë që të ecë përpara, KE do të ketë nevojë që vendet anëtare të veprojnë shpejt, veçanërisht në lidhje me "sistemet e IT ", shtoi ai. Ideja e prezantimit të pasaportave të vaksinave është shpallur që nga fillimi i fushatave të vaksinimit. Javën e kaluar, Kancelarja gjermane Angela Merkel, duke folur për mediat pas videokonferencës së udhëheqësve të BE, tha se çertifikatat mund të ishin gati deri në verë. "Të gjithë ranë dakord se na duhet një certifikatë dixhitale e vaksinimit," u tha Merkel gazetarëve. Vendet e mbështetura në turizëm si Greqia dhe Spanja kanë rritur lobimin e tyre në javët e fundit në një përpjekje për të shpëtuar sezonin e verës 2021. Greqia tashmë ka lëshuar certifikata dixhitale të vaksinimit, duke u bërë një nga qeveritë e para të BE që e bën këtë. Sidoqoftë, mosmarrëveshjet midis shteteve anëtare rreth idesë së këtyre pasaportave pritet të vazhdojnë. Vendet më pak të varura nga turizmi nuk ndajnë nxitimin e jugut dhe janë më të shqetësuar për efektet anësore deri diku  diskriminuese.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i mjaftueshëm shpërblimi prej 5 mijë lekësh i festave të fundvitit për pensionistët?×

Lajmi i fundit

John

Izraeli godet zonën portuale të Latakias në Siri