BE-ja heq detyrimin për mbajtje e maskave gjatë udhëtimeve ajrore

BE-ja heq detyrimin për mbajtje e maskave gjatë udhëtimeve ajrore

Foto ilustruese

Agjencia për Siguri në Aviacion e BE-së ka njoftuar se duke filluar që nga java e ardhshme nuk do të jetë më në fuqi detyrimi për mbajtjen e maskave ne aeroporte dhe avionë.

Agjensia tha se ky është një vendim i përbashkët, i ndërmarrë me Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve dhe do të shënojë një hap të madh drejt normalizimit të udhëtimit ajror për pasagjerët dhe punonjësit.

"Udhëzuesi i ri merr për bazë zhvillimet e fundit të pandemisë, veçmas nivelet e vaksinimit dhe imunitetit natyral dhe po ashtu shoqërohet me heqjen e kufizimeve nga një numër në rritje i shteteve evropiane”, thanë këto dy agjenci përmes një deklarate të përbashkët.

“Megjithatë, pasagjerët duhet të sillen me përgjegjësi dhe të respektojnë zgjedhjet e pasagjerëve të tjerë. Dhe nëse një pasagjer që teshtinë apo kollitet duhet që t’i sugjerohet që të mbajë maskë, për të mbrojtur pasagjerët e ulur pranë tij”, tha presidenti i Agjencisë për Siguri në Aviacion, Patrick Ky.

Rekomandime do të hyjnë në fuqi më 16 maj, dhe mundet që rregulli për mbajtjen e maskave ende mund të varet nga vendimet e kompanive ajrore, të cilat kryejnë fluturimeve drejt vendeve të ndryshme, ku mund të ketë rregulla të ndryshme për pandeminë COVID-19.

Ndërkaq, drejtoresha e Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, Andrea Ammon, tha se larja e duarve dhe mbajtja e distancës fizike ende duhet të praktikohet, por operatorët ajrorë këshillohen që të mos vendosin masa të distancimit fizikë, nëse masa të tilla shkaktojnë pengesa.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Giorgia Meloni ka 'ndryshuar' punë?! Zbulohet vendi se ku po i përgatit dhuratat e Krishtlindjeve

VIDEOLAJM/ Giorgia Meloni ka 'ndryshuar' punë?! Zbulohet vendi se ku po i përgatit dhuratat e Krishtlindjeve