BE-ja hidhet në veprim kundër ‘fake news’ në kohë pandemie

BE-ja hidhet në veprim kundër ‘fake news’ në kohë pandemie

Bashkimi Europian ka vendosur të hidhet në kundërveprim kundër lajmeve të rreme. Një komision i posaçëm pranë Parlamentit Europian do të zbulojë dhe luftojë ndikimin e huaj kibernetik.

Blloku beson se sidomos tani në kohën e emergjencës shëndetësore janë shtuar fushatat dezinformuese.

Në pranverë Brukseli ngriti alarmin duke thënë se Europa ishte;e përmbytur’ nga lajmet e rreme, të cilat sipas zv/presidentes së Komisionit Europian, Vera Jourova nuk janë të rrezikshme vetëm për arsye shëndetësore, por edhe synojnë hapur gërryerjen e besimit tek qeveritë dhe mediat.

Ajo mori si shembull rritjen e menjëhershme të numrit të kundërshtarëve të vaksinës në Gjermani. Në më pak se dy muaj, sipas një studimi, gatishmëria për vaksinim në Gjermani ra me 20%.

“Dezinformimi në kohët e pandemisë mund edhe të vrasë", tha i ngarkuari i BE për politikën e jashtme, Joseph Borrell.

Në internet ndërkohë ka me shumicë teori konspiracioni. Njëra prej tyre thotë që themeluesi i Microsoftit, Bill Gates bashkë me BE duan të përgjojnë njerëzit.

Komisioni i posaçëm pranë Parlamentit Europian gjithashtu do të ketë në fokus edhe ato që shihen si përpjekje të Kinës apo Rusisë për të rrënuar demokracitë në BE e për ta dobësuar atë vetë dhe rolin e saj nëpër botë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Këto janë erëzat më të mirat që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit

Këto janë erëzat më të mirat që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit