Sali Berisha kërkon heqjen e arrestit të shtëpisë, GJKKO shtyn seancën, mungonte gjyqtarja Irena Gjoka

Sali Berisha kërkon heqjen e arrestit të shtëpisë, GJKKO shtyn seancën, mungonte gjyqtarja Irena Gjoka

Sali Berisha

Tirane- Avokatët e Sali Berishës kanë kërkuar shfuqizimin e masës së sigurisë ‘arrest shtëpie’ në të cilën ish kryeministri ndodhet prej 30 dhjetorit 2023 nën akuzë për korrupsion për aferën e privatizimit të kompleksit “Partizani”.

Seanca që pritej të zhvillohej sot në orën 15:00 nga gjyqtarja që ka shqyrtuar masat e sigurisë për Berishën dhe dhëndrin Jamabër Malltezi, Irena Gjoka, është shtyrë. Kjo për shkak se ka munguar gjyqtarja e cila ka qenë e pranishme në një tjetër senacë gjyqësore.

Ish -Kryeministri Berisha ka kërkuar më herët nga Gjykata leje edhe për të shkuar në Parlament. 

Prej 30 dhjetorit 2023 Sali Berisha ndodhet në arrest shtëpie, masë e caktuar nga Gjykata e Posaçme, pas kërkesës së SPAK, për korrupsion së bashku me dhëndrin e tij, Jamarbër Malltezi, i cili akuzohet se ka përfituar të ardhura në vlerën e 5.4 milionë eurove nga një biznes ndërtimi në mënyrë të parregullt falë vendimeve të qeverisë të marra nga vjehrri i tij.

 Nga ajo ditë, Berisha ka mbajtur fjalime me mikrofon nga dritarja për disa përfaqësues të paktë në numër, të Rithemelimit, konsideruar kjo shkelje e vendimit të gjykatës, sipas të cilit nuk i lejohet komunikimi me persona të tjerë përveç rrethit të ngushtë familjar që ka brenda të njëjtës banesë ku po vuan masën e sigurisë.

S.G/B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 27/02/2024 19:34

    Shikoni Sali Bajga do liri, mbasi ka vrar, vjedhur, e djegur Shqiprin. Ky çen duhet vetëm të kalbet në burg.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! Manchester City 1-1 Real Madrid, ndeshja e Champions shkon me shtesë (GOLAT)

DIREKT/ Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! Manchester City 1-1 Real Madrid, ndeshja e Champions shkon me shtesë (GOLAT)