Berisha më në fund foli si vrasësi i Remzi Hoxhës

Sali Berisha

Më në fund Berisha shkoi tek versioni i vërtetë i vrasjes së Remzi Hoxhës. Pasi ka dhënë disa versione më parë, përse është rrëmbyer Remzi Hoxha, më në fund subkoshienca e tij foli, dhe ai pranoi në një intervistë tek televizioni i djalit të tij, se për Remziun u tha “që donte të vriste Sali Berishën”.

Në fakt, se ka thënë njeri, por Berisha mendon se duke e përsëritur me vete arsyen e vërtetë, e kanë dëgjuar dhe të tjerë.

Në fakt, kjo është arsyeja përse SHIK i Berishës e rrëmbeu Remzi Hoxhën. Në fillim Berisha thoshte me rrethin e afërt të tij, se mund ta ketë rrëmbyer UDB (me targa dhe oficerë të SHIK).

Pastaj thoshte se mund ta ketë rrëmbyer ndonjë shërbim tjetër (me targa dhe oficerë të SHIK), se dyshohej se ishte pjesë e skenarit për një atentat të dështuar ndaj Gligorovit. Për këtë arrestuan dhe Ziso Kristopulin, për të bërë lidhje dhe me grekët kundër ish- presidentit të Maqedonisë.

Por në fakt SHIK e ka rrëmbyer Remzi Hoxhën, pasi ishte shpesh nën shoqërinë e njerëzve të LPK dhe LKÇK, të cilat ishin një bërthamë majtiste, që u bë më pas baza e rezistencës së armatosur në Kosovë.

Në vitin 1994, në një nga traktet “Çlirimi” të LKÇK në Tiranë, u botua një thirrje në formën e ndëshkimit të Sali Berishës, si tradhtar i kombit, që duhet të dilte një “Avni Rustemi që ta vriste”.

Kur trakti u botua, SHIK bastisi shtypshkronjën e “Rilindjes” në Tiranë, se mos ishte shtypur aty. Remzi Hoxha rrinte për çdo ditë tek kafja e gazetës “Rilindja” të Kosovës në Tiranë dhe aty takonte plot nga aktivistët ilegalë të këtyre organizatave.

Kjo mobilizoi SHIK-un të hetonte njerëzit me të cilët shoqërohej kjo bërthamë dhe Remzi Hoxha ishte një mik i tyre.

Ishte tërësisht i papërfshirë në retorikëne  tyre. Ishte një burrë i heshtur në punë të vet, që përpiqej të mbijetonte me një biznes modest në Tiranë dhe ruante shoqërinë me themeluesit e UÇK.

Arsyeja pse Remzi Hoxha u rrëmbye një vit më pas nga SHIK, ka qenë me siguri zbërthimi i kësaj celule dhe përndjekja e tyre nga SHIK.

Remzi Hoxha u mbeti në dorë dhe pastaj gjithë historia mori rrjedhë tjetër dhe u investuan në fshehjen e gjurmëve të vrasjes.

Tani Sali Berisha e ka pranuar publikisht këtë motiv dhe është më afër se kurrrë së vërtetës. Këtu nuk ka më alibi.

Nëse siç e ka pranuar vetë, flitej se ai donte të vriste Sali Berishën, siç e ka pohuar tani Berisha, atëhere është pak absurde skenari i mëparshëm i Berishës, që atë e ka rrëmbyer UDB, apo ndonjë shërbim tjetër.

Edhe pse ja njohim dashurinë e UDB-së për të, si dhëndër i Serbisë, UDB nuk vriste njerëz që donin të vrisnin Sali Berishën. Për me tepë që Remziu nuk qe pjesë e kësaj historie.

Për Sali Berishën vret vetëm Sali Berisha. Dhe tashmë subokshienca e tij ja nxorri në dritë motivin e vrasjes.

Ndaj ka rëndësi që për atë histori, ai të pyetet çdo ditë. Se çdo ditë e më tepër, si çdo njeri i zhytur në krim, ai do dorëzohet tek ajo që ka në mendje dhe tek ajo që ka bërë. Siç ndodhi në televizionin e djalit të vet.

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A vijojnë shqiptarët të mos jenë të ndërgjegjshëm për rrezikun nga Covid-19?

Komento

Komente

 • VETËM LLAFE: 24/10/2020 23:09

  QENI BASTARD MALOK WC SALMUTI DUHET DJEGUR I GJALL E PRAP AI NUK I LAN MËKATET E TIJ KUNDËR SHQIPTARVE.

  Përgjigju
 • Tirona: 24/10/2020 22:18

  Kjodiana Lala nje gazetare e dyshimte , e cila po ben perpjekje per te mbrojtur is Presidentin Berisha nga akuzat qe Ai ka nga familjaret e Remzi Hoxhes. Kjo gazetare ne nje nga stacionet TV u pa e qarte se ishte ne mbrojtjen e ish presidentit. Ajo i anashkaloi pyetjes qe i beri moderatori , se a ka qene i drejte gjykimi dhe a mund te rihapet ky gjykim kur ne fakt nuk e dime a ka vdekur Remzi Hoxha se nuk eshte gjetur kufoma, kjo iu pergjigj shkurt se vdekja e tij eshte shpallur me vendim gjykate!!!!!9 Vendim Gjykate pa pasur kufome)Moderatori me ate mimiken e Tij nuk e aprovi kete pergjigje te saj, Ai priste qe Kjo, "Gjarper me Syze" te jepte nje pergjigje te plote. Kjo "gazetare" gjithashtu tha se nuk besoj se rihapet ky gjygj se shumica e deshmitareve kane ndruar jete dhe Ata qe kane mbetur gjalle nuk deshmojne nga frika , mos valle kjo leshoi nje Kod per Ata deshmitare qe mos te deshmojne. Te rrofte ai cmim qe ke mare se Ti je nje "Gjarper me Syze"qe ke dale jashte profilit te gazetare duke bere punen e hetuesit , prokurori dhe te gjykatsit. Nese rihapet perseri ky gjygj Familja Hoxha duhet ti tregoje vendin kesaj duke i thene mos u mer dhe mos shkruaj per kete ceshtje, sepse ne ate emision Ti cove ujin ne Mullirin e ish Presidentit Berisha.

  Përgjigju
  • Une: 25/10/2020 01:09

   O klodi po boll o klodi

 • Dauti: 24/10/2020 21:52

  Mero duhet ta di me mire kete pune, se ka pas qene edhe me rroge nga SHIKu. Porse keqperdor dhe shtemberon faktet dhe deklaratat, kuptohet vetem qe te shkruaje dicka kunder. Por problemi eshte me i madh dhe me i rende! Berisha eshte nje lider politik ne prag pensioni. Pra nje qen qe leh por nuk kafshon dot, se i kane rene dhembe e dhemballe. Komunistet avangarde me shokun Ramiz ne krye e projektuan ne krye te PD, nje organizate politike e te pakenaqurve intelektuale dhe studente nder vitet 80-90. Te pakenaqur, pasiqe nuk kishin poste kyce ne vendimmarje dhe nuk ishin pjese e "kuadrit" qeverises. Kuader i cili me ne krye Nanon, do te perfaqsonte PS e re. Pra, borgjezia social-komuniste e qytetit (kuadrot) e PS vs Fshataresise koperativiste te PD. Binom qe vazhdon edhe sot. Eshte e vertete qe Berisha ndaloi operacionet qe kishin nisur ne vitet 90 nga Shqiperia ne ish Jugosllavi me qellim aneksimin e trojeve shqiptare ne shtetin ame. Kjo, pas dekadash pune te zbulimit shqiptar per te ngritur e ndergjegjesuar ndjesite nacionale. Pra behet fjale per te quajturat LPK e deri UCK. Vitet 88-90, paraqiten rastin e pritur per veprim ne terren, kur federata jugosllave nisi te shperbehej. Por me ardhjen e PD ne pushtet ne 1992, kjo u nderpre. Pse shteti shqiptar qe nxiti, trajnoi dhe mbeshteti keto njerez, papritmas, u hoqi prizen? Duke i arrestuar, futur dajak e perzene nga Shqiperia. Perfshire legjendarin Jashari apo genjeshtarin Thaci. Per kete Mero dhe Merot e tjere pyetni Berishen. Pse dhe kush i kerkoi te vepronte ne ate menyre?! Mgjse eshte e thjeshte te kuptohet. Ato qe nxiten destabilizimin e vendit ne menyre qe cdo qeveri komuniste apo neokomuniste te rrezohej, ato ishin ne krah te Berishes dhe ngjiten ate ne pushtet. Ishin ato te cilet ende kundershtonin prishjen e Federates jugosllave. Ishin ato qe per 45 vjet bashkepunonin dhe mbeshtesnin fort Federaten dhe i kishin lene ne dore operacionet kunder Shqiperise komuniste Mero ka te drejte dhe behet fjale per UDB porse harron qe nga 47 deri 1992, UDB bashkepunonte ngushte dhe sipas orientimit te CIA. Pra miqte e rinj te atehershem amerikane duhet ti kene kerkuar kete favor Berishes per te kenaqur miqte e vjeter jugosllave. Po u pa qarte qe keto vendime sjellje ne raport me jugosllavine qene te gabuara. Andaj dhe ndryshuan ne 1998-2000 duke riaktivizuar veprimet kunder Serbise. Dhe qe rezultatin e dime te gjithe. Rasti i te ndjerit Remzi Hoxha eshte skandaloz. Pasi direkt pergjegjes ishte, eshte dhe do te mbetet Shteti shqiptar. Jo se pergjegjes eshte Berisha si person, apo qe te kete urdheruar, por ai ishte Kreu i Shtetit. Sherbimi Informativ qe autor i ketij skandali, permes punonjesve te vet. Merrini seriozisht deklarimet e Berishes: (Remziu) Dyshohet te qe i lidhur me nje atentat ndaj Gligorovit ne Maqedoni. Pra i bie qe SHIK te kete patur kete informacion. Qe e ka siguruar vete ose nga partneret e vet. Mbase e ka konsultuar me partneret qe bashkepunonte ngushte fare ne ato vite. Dhe mbase kane inskenuar ate palo operacion nga Tirana ne Sarande. Por ajo qe eshte tragjike eshte se ato qe e kane organizuar, me paramendim kane perdorur nje si puna ish sigurimsit Kumbaro, i njohur per rrahje e tortura ne hetusine qe u behej armiqeve te pupullit nga komunistet. Pra, edhe pse ndoshta nga injoranca ose me vetdije, Berisha po u jep nje informacion te rendesishem per rastin. Qe SHIK ka vepruar ndaj Remziut pasiqe ka qene i dyshuar si i lidhur me nje atentat potencial ndaj ish presidentit te Maqedonise. Qartazi duket qe SHIK e ka mesuar kete nga sektori i tij i Zbulimit, pasiqe behet fjale per jashte vendit. Dhe me pas kane vepruar brenda vendit, me kunderzbulimin, ne perpjekje per te hetuar me teper per "atentatin". Dhe forma kryesore e te hetuarit (te sigurimit te shtetit) qe rrahja dhe tortura. Ndaj prokuroria duhet te rihetoje dhe zgjeroje herimin. Duke pyetur nfa ish kreu i shtetit (Berisha) e ku te qendroje.

  Përgjigju
 • Ceco ne bixhak: 24/10/2020 21:47

  Berisha duhet rjepur i gjalle me bichak dhe ti hidhet kripe ne trup

  Përgjigju
 • ziguri: 24/10/2020 21:30

  Krimineli Berisha ja ka kaluar dhe Enverit.... Kur do te vi drejtesia ne kete vend.

  Përgjigju
 • Xxx: 24/10/2020 20:48

  Ti pritem duart dhe koka Liked

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Informacioni i policisë: Ridvan Ramazani u ekzekutua në makinën e tij