Berisha: Me padinë ndaj Bliken kërkoj të mbroj dinjitetin e familjes time! Vendim politik, Kim kërkon të mos futem në Kuvend pa asnjë provë

Ish kryeministri Sali Berisha në një konferencë për median tha se me padinë ndaj sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken kërkon të mbrojë dinjitetin e tij, të familjes së tij dhe të shqiptarëve. Sakaq shton se vendimi është politik dhe se Blinken nuk ka prova ndaj si ka bërë publike sipas tij.

“Së pari sot pas 77 vitesh jetë kjo është hera e parë që unë i drejtohem një gjykate. Kurrë se kisha menduar se do detyrohesha të ngreja padi ndaj një sketretari të sHBa të një vendi  që e adhuroj kaq shumë. Së dyti me këtë padi mbroj dinjitetin e familjes dhe shqiptare. Kjo padi është beteje për dinjitetin njerëzor për mua dhe çdo njeri të një vendi të lirë të botës. Kërkoj të bëj transparencë të plotë para shqiptarëve që më kanë mbështetur dhe të miqve kudo, që të provoj se ky vendim është pa asnjë bazë dhe një vendim sinemateria. Karakterin politik të këtoij vendi e provon dhe fakti se pavarëisht kërkesës që kam paraqitur ndaj blikne të bëjë publike çdo fakt që ka, që të faktojë akuzat ndaj meje dhe familajre deri më sot sështë paraqitur asgjë e tillë sepse nuk ekzistojnë. Të gjita të sponsorizuara nga Soros. Raportet e Ramës që nuk janë publikuar kurrë në Shqipëri. Soros dhe Rama, është hakmarrje e tyre ndaj meje për mbrojtjen e interesit publik të shqiptarëve. Hakmarrje për kundërshtimin tim për kufijtë e Kosovës”.

Ambasadorja Yuri Kim, sipas nberishës kërkon që ai të mos futet në Kuvend ndërkohë që s'ka asnjë provë.

"Unë nuk kam ngritur padi kundër vendimit, është e drejtë e tij për të përcaktuar se kush do të hyjë dhe nuk do të hyjë në vendin e tij. Karakterin politik të këtij vendimi e tregon edhe deklarata publike e ambasadores së SHBA, Yuri Kim që kërkoi që unë të mos futem në Parlament pa pasur asnjë provë. Nuk ekziston asnjë dokument që të provojë korrupsionin me fondet publike.


Lajmi kryesor:

Ultimatumi i Kim, Sali Berisha: S'ka forcë që më ndal, në Kuvend si deputet i PD! Partia të mos hajë bar, Basha t'i thotë ambasadores Kim që të kërkojë falje


Be.K./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ish-kryeprokurori Llalla dënohet me dy vite burg, a besoni se drejtësia e re do të ndëshkojë edhe të tjerë zyrtarë të lartë?×

Lajmi i fundit

John

I dënuar për vrasjen e 4 oficerëve/ Dritan Dajti shoqërohet sërish me urgjencë drejt spitalit në masa të rrepta sigurie