Berisha në Vlorë: Gjatë 8 viteve, 40% e vlonjatëve janë larguar nga vendi! Rama ka shkatërruar sheshin kryesor që ishte simbol i qytetit

Ish kryeministri, Sali Berisha gjatë një takimi me simpatizantët demokratë në Vlorë, ka deklaruar se 40% e vlonjatëve janë larguar nga vendi si pasojë e keqqeverisjes së 8 viteve të fundit. Ai bëri thirrje që të ketë reagim në mënyrë që të bëhet gjithçka për të dalë nga gjendja ku sipas tij ndodhet vendi.

“Në 8 vite 40% e vlonjatëve janë larguar, në 8 vite 35% e shqiptarëve janë larguar nga Shqipëria. Po vazhduam kështu çdo mbetet, cila do jetë përgjegjësia jonë para vetes, fëmijëve tanë, por edhe para atyre që u sakrifikuan që ne të jemi kombi i lirë. Thirrja ime është të dalë nga kjo përgjume, të ngrihemi të bëjmë gjithçka për të ndryshuar këtë situatë. Vlora ka kapacitete edhe 5 herë më shumë se banorët e saj nga Sevasteri në Karaburun, Himarë etj”- tha Berisha.

Mes të tjerash, kreu i Rithemelimit, akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka shkatërruar sheshin kryesor të Vlorës që ishte simboli i qytetit. Ai tha se rrugët e shtruara gjatë qeverisjes së Ramës, kanë kushtuar shumë herë më shumë sesa e kanë kostot reale që kanë pasur kur janë financuar nga bankat europiane.

“Kjo rrugë që keni ju, nga hyrja e Vlorës gjer në Levan, me gjithë urat mbi Vjosë është ndërtuar me 2.3 mln euro kilometri, me para të bankave europiane. Sa e ndërton rrugën në fushë Edi Rama, 24 mln euro kilometri. Greqia po ndërton autostradën Janinë-Kakavijë me 4 mln euro kilometrin, Edi Rama po ndërton rrugët anësore Lekaj-Fier, me 7.2 mln euro kilometri. Por këto janë para tuaja, që merren nga kafshata juaj, djersa juaj, e fermerëve, e punonjësve edhe e atyre që nuk punojmë se të gjithë paguajmë TVSH-në në ato që blejmë. Atëherë a mund të ecim ne në këtë rrugë të përgjumur? Jo kurrë, është në detyrimin tonë të ngrihemi”- u shpreh kreu i Rithemelimit.

Gjatë takimit me simpatiztët demokratë në Vlorë, Berisha prezantoi kandidatin e Rithemelimit, Hysni Sharra që do të garojë për kreun e bashkisë në zgjedhjet vendore të 14 majit.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 18/03/2023 01:56

  Vlonjatet iken se u forcua shteti e ra biznesi i /puneve me gomone/, e jo per ato qe aludon ti.Sa per sheshin e pavaresise, te jap te drejte,sic ishte dukej mjeran e i zhveshur,por dhe sic eshte bere,nje remuje estetike,edhe keshtu nuk shkon.Eshte humbur koncepti i hapesires se gjere e sheshit.Duhej te ishte i dyti per nga madhesia pas atij te Tiranes,kurse tani eshte vetem ne emer.

  Përgjigju
 • xhemal: 17/03/2023 20:28

  Sa turp ...u kethye vrasesi ne vendin e krimit...turp per vloren. Sot eshte dite e merrezise vlonjate

  Përgjigju
 • Sali Rroçka: 17/03/2023 19:35

  He Salih vrroma prap dole ne gazete? Kur do vije ajo dite qe sdo dukesh me as ne lalez e asgjekundi. Do biem rehat nga ty dhe kokpalaret e tu

  Përgjigju
 • Joni: 17/03/2023 19:22

  Derisa ishe ti ne krye pse sbere asgje??!App tani qe humbe totalisht te vikan mendt,pffff ik o sali

  Përgjigju
 • Ani: 17/03/2023 19:20

  Rama ka bere investimet me te mira ne Vlore

  Përgjigju
 • Alisa: 17/03/2023 19:08

  I vetmi person qe e ka shkaterruar kete vend je ti o berish.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

U mbyllën në tunel/ Lefter Alla i dha shokut të tij edhe 7 tenderë të tjerë me vlerë qindra mijëra euro

U mbyllën në tunel/ Lefter Alla i dha shokut të tij edhe 7 tenderë të tjerë me vlerë qindra mijëra euro