Berisha 'Non Grata' edhe për evropianët? Karabina në Repolitix: Po i largohen militantët, përgjegjës për përçarjen e partisë

'Braktisja’ e Berishës edhe nga aleatët evropianë pas shpalljes ‘non grata’ nga SHBA, ishte tema e diskutimit në Repolitix në Report Tv.  Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD Mirela Karabina, analisti Flogert Muça, aktiviti Aulon Kalaj dhe avokat Idajet Beqiraj debatuan në lidhje me fatin e PD pas qëndrimit të CDU që të mos bashkëpunojë me ish-Kryeministrin.

Diskutimi nisi edhe për pritjen e posaçme në ndër të Monarkes britanike në Tiranë ku janë ftuar personazhe të ndryshëm  të botës politike. Prania e Enkelejd Alibeaj, Lulzim Bashës dhe mungesa e kreut të PD-së Sali Berishës u ndje si një 'përjashtim' edhe nga pala britanike.

Këndvështrimi i gazetarit Aulon Kalaja ka 'ndezur'  një debat pikëpamjesh me avokatin Idajet Beqiraj.

'Unë mendoj se Edi Ramës i intereson në këto momente për ta mbajtur zvarrë çështjen e Partisë Demokratike që të dilet në zgjedhjet lokale të përçarë. Që ai ta ketë më të lehtë për të fituar 61 bashkitë e tjera. Strategji politike e zotit Rama'- tha Kalaja.

Deklaratës së gazetarit i është përgjigjur menjëherë avokati Idajet Beqiri

"Ramën po e ndihmon Berisha në rastin konkret. Rama kënaqet shumë ndaj i jep gjithë atë akses në parlament. Ai ka jetën e gjatë me Berishën."- u shpreh avokati.

Ndërkohë, për situatën e PD-së  zbuloi planin e partisë e cili nuk lidhet me Berishën pasi ky i fundit është përgjegjës për gjendjen e partisë. 

"E gjitha është te qëndrimi i SHBA-ve prandaj demokratët kanë ndarë me njëri-tjetrin. Gjendja është nuk di ç'të them. Dhe për këtë gjë është përgjegjëse kjo lëvizje.

Kë beson kjo pjesë e demokratëve që nuk është me doktorin, e pyet Flogert Muça ish anëtaren e këshillit kombëtar të PD-së Mirela Karabinën .

Mendoj se një pjesë e militantëve po i largohen, nisur nga gjithë këto ndryshime. Kjo i shërben shkatërrimit të PD-së. Kush beson dhe thotë se PD- dhe foltorja janë ardhmja gënjen edhe veten edhe publikun. Ky është një izolim."- tha  Karabina ndër të tjera në Report Tv.

 

Video e emisionit të plotë 

G.MO/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës