Berisha ‘non grata’ përshëndet stërvitjen e NATO, në emër të Partisë Demokratike që nuk e drejton

Berisha ‘non grata’ përshëndet stërvitjen e NATO, në emër të Partisë Demokratike që nuk e drejton

Sali Berisha

Sali Berisha përmes një postimi në rrjetet sociale ka shkruar se ‘në emër të Partisë Demokratike’ përshëndet nisjen në Shqipëri të stërvitjes së madhe ushtarake të forcave të NATO-s të udhëhequr nga ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Berisha i cili është shpallur ‘non grata’ nga dy prej vendeve më të mëdha të aleancës së Atlantikut Verior, Shtete e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar, thotë se kjo stërvitje është një mesazh i fortë që i dërgohet Rusisë dhe ambicieve ekspansioniste.

 “Partia Demokratike e Shqipërisë përshëndet fillimin e manovrave të mëdha të NATO-s Defender Europe ‘23 në Shqipëri.  Këto manovra janë të një rëndësie të madhe për Shqipërinë dhe sigurinë e saj, por edhe për paqen dhe sigurinë në Euroje. Këto manovra së bashku me manovrat e NATO-s që po zhvillohen në Kosovë janë një mesazh i fuqishëm që Aleanca e Atlantikut të Veriut i dërgon agresorit rus për përpjekjet e tij për destabilizimin e rajonit dhe ambiciet e tij ekspansioniste.  Partia Demokratikë si forca politike që anëtarësoi Shqipërinë në NATO, mbështet plotësisht garantimin e të gjitha lehtësirave në territorin tokësor, ujor dhe ajror të Shqipërisë që i nevojiten Aleancës për përmbushjen e misionit të mbrojtjes së paqes dhe sigurisë në hapësirën euroatlantike”, ka postuar Berisha në Facebook-un e tij.

Berisha e bën këtë reagim në emër të Partisë Demokratike në krye të së cilës në fakt bota euroatlantike  nuk e njeh. Madje në PD e konsiderojnë Berishën si politikanin që kërkoj të ndryshojë orientimin perëndimor të saj.

Stërvitja ushtarake “Defender Europe 2023” nisi ditën e djeshme në Shqipëri, ndërsa solli në vendin tonë 24 mijë trupa të NATO-s dhe SHBA-së që deri më datën 22 qershor do të kryejnë stërvitje ushtarake në vendin tonë. Nisja e kësaj stërvitjeje u kremtua me një ceremoni të veçantë në sheshin ‘Nënë Tereza’, ku u ekspozuan mjete ushtarake, e ndërsa të pranishëm ishin Presidenti Barjam Begaj, kryeministri Edi Rama, ambasadorja Yuri Kim, ministri Niko Peleshi. Këtë stërvitje kryeministri Edi Rama e cilësoi si një pikë kulmore për vendin tonë në arenën ndërkombëtare.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • e drejta: 24/05/2023 10:02

  BANDITI PERSHENDET AMERIKEN...A MEDET

  Përgjigju
 • Demokrati: 24/05/2023 09:08

  Po kush ta kërkoi përshëndetjen tënde more malukat, tjetri të thotë mos ta pafsha surratin, ky legeni i lëpihet ShBA-ve. Po pse more malukat çfarë janë ShBA-të poturet e spiunit Meta. Ptuuuu qelbësirë muti.

  Përgjigju
 • Iris: 24/05/2023 02:08

  Fajin e ka PD vete,nese u dashka te bente komplimentin e rradhes NATO-s,perse nuk e beri me pare?! Keta veprojne me mendesi anadollake,vrapojne kush e kush me pare te puthin xhyben e /sulltanit/se mendojne se do te favorizohen nga NATO.

  Përgjigju
 • alfred: 23/05/2023 22:37

  Ah mor legen burrë si gjithmonë kodosh dhe burracak,sa vjen edhe më i shpifur transformohesh.

  Përgjigju
 • Korab Molla: 23/05/2023 19:44

  Mashtrues gjithe jeten, armik i popullit tend.

  Përgjigju
 • Demokrati: 23/05/2023 17:22

  O shkerdhate burre çpune ke ti ne PD ti je i perjashtuat e je strehuar be boket e spiunit Metaj.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zjarri në fabrikën 'Deutsch Color' Ministria e Mbrotjes thirrje qytetarëve të shmangin lëvizjet drejt autostradës

Zjarri në fabrikën 'Deutsch Color' Ministria e Mbrotjes thirrje qytetarëve të shmangin lëvizjet drejt autostradës