Berisha: Rama shkoi në samitin e Brukselit si përfaqësues i Vuçiç! Gjuha që përdori ndaj liderëve të BE ishte si e Putin

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar sërish vizitën e kryeministrit Edi Rama në samitin e Brukselit, ku tha se ai shkoi atje si përfaqësues i Beogradit dhe presidentit Aleksandër Vuçiç, e jo për interesat e shqiptarëve.

Berisha u ndal në gjuhën e përdorur nga Rama kundrejt Bullgarisë pasi nuk hoqi veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke bllokuar edhe negociatat e vendit tonë. Berisha tha se atë gjuhë ndaj liderëve të BE-së mund ta përdorin vetëm diktatorët si Vladimir Putin e Aleksandër Lukashenko. Ish-kryeministri tha se Rama sulmoi Bullgarinë, një vend mike.

“Samiti i Brukselit zbuloi se Rama shkoi si përfaqësues i Vuçiç dhe Beogradit, jo i shqiptarëve, përdori një gjuhë ordineri që mund ta përdorë vetëm Lavrov, Putin e Lukashenko ndaj udhëheqësve të BE. Të gjitha i ka porosi të Beogradit. Sulmoi Bullgarinë, një vend mik, ka qenë një nga vendet aleate në Hagë kur është gjykuar pavarësia e Kosovës, i ka bërë një mbrojtje të shkëlqyer”, tha Berisha.

Ne mbledhjen e zhvilluar me kryesinë e ‘Rithemelimit’, Berisha ka komentuar edhe Bordin e Transparencës, duke thënë se i vendosin çmimet për llogari të qeverisë.

“Bordet për llogari të qeverisë dhe të oligarkëve janë shndërruar në një mekanizëm gjakpirës, të cilët rrisin çmimet jashtë çdo lloj logjike tregu. Dy ditë më parë fuçia e naftës në bursë ka qene 108 dollarë, nafta në treg ka qenë mbi 2600 lekë. Një muaj më parë kur fuçia e naftës ishte 108 dollarë, çmimi i naftës në tregun shqiptar ishte 2240 lekë. Bordet janë bërë zëdhënëse të një shfrytëzimi të egër të  qytetarëve shqiptarë”.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Redi: 28/06/2022 19:31

  Shko mer pler politikan hajdut

  Përgjigju
 • Tani: 28/06/2022 19:31

  Po te mos ishte per ato fjale te zotit Rama nuk do e kishte terhequr veton Bullgaria sot

  Përgjigju
 • Aranit: 28/06/2022 19:07

  Sic e meritonin i foli. Ti rri mbaji pishtarin Rames budalla

  Përgjigju
 • Helena: 28/06/2022 19:05

  M qafsh boll u more me llafe se na e shpife injorant

  Përgjigju
 • andi: 28/06/2022 18:03

  Gjuha qe perdori Rama ishte shume e sakte sepse foli ashtu sic duhet dhe sic e meritonin

  Përgjigju
 • Mondi: 28/06/2022 15:59

  Per cfar ka shkuar Rama ne samitin e Brukselit dihet shume mire o Sali nuk ke pse shpif dhe ben sipas mendjes tende po ta dish se nuk e merr njeri fjalen tende per baze edhe me then te drejten ske ca e merr se vetem percart po flet kohet e fundit

  Përgjigju
 • Jorgo: 28/06/2022 15:56

  Akoma gjalle je ti more kriminel qe nuk di cfar flet ske faj se ka te beje mosha ke marre fund ,rama dihet shume mire per cfar ka shkuar ne Bruksel por ti nuk merr vesh se kur ke qene ne pushtet nuk dije me bashkepunu me asnje shtet por vec te vidhje

  Përgjigju
 • Aleks: 28/06/2022 15:53

  Ky ngeli gjithe jeten duke komentu ca ben Rama

  Përgjigju
 • Eliza: 28/06/2022 15:53

  Berisha shkaterroi vendin gjate qeverisjes se tij dhe ka goje te flase per punen e Rames???

  Përgjigju
 • Fredi: 28/06/2022 15:53

  Rama flet gjithmone me vend dhe i degjohet gjithmone ajo cfare thot kurse ty Berishe nuk te degjon njeri

  Përgjigju
 • kastriot: 28/06/2022 15:49

  Rames nuke i vjen ase ne maje e gishtit ti ,ti shkatrrove fabrika e uzina dogje shqiperin disa her piramidat etj ti prishe rafinerit e naftes o RE e zez dhe mose beje si patriot o plere

  Përgjigju
 • Shkelzeni: 28/06/2022 15:48

  Ne treguam dominanc ne ate mbledhje dhe besoj dhe bindes gjithashtu. Persa i perket putinit ne dolem haptaz kunder tij

  Përgjigju
 • Azemi: 28/06/2022 15:48

  Hahahaha ca flet ky zotria??? Ai tenton te futet ne europe ky thot jopo putin

  Përgjigju
 • eri: 28/06/2022 15:45

  Po si ka ftyre dhe del akoma e mer te drejten per te folur kur eshte i mbytur ne krime dhe te gjithe presin denimin e tij.O Sali ik o zemra se do te vi fundi me keq se ce mendon ti.

  Përgjigju
 • anila: 28/06/2022 15:43

  Berisha kte pun ka bashk me moshen i ka ikur dhe truri dhe tani flet percart.Gjynah i shkreti.

  Përgjigju
 • Lluka: 28/06/2022 15:41

  Cfar brockullit ky krimineli lart e poshte eshte vet aleati i serbeve u shiste nafte ne koh lufte dhe tani prallis kundra edi rames si e si te perfitoje politikisht

  Përgjigju
 • Bledi: 28/06/2022 15:40

  Shko mor sali rama ska asnje lidhje me vucicin pervec ballkanit te hapur dhe rimekembjes se ekonomise se rajonit qe eshte nje politike fantastike

  Përgjigju
 • Ridi: 28/06/2022 15:38

  Vec ta kesh parasysh o i larg qoft, rama gjithmone eshte munduar dhe mundohet qe cdo perfaqesim te jete dinjitoz per te realizuar prihekte pozitive ne vend

  Përgjigju
 • Romario: 28/06/2022 15:37

  Berisha nuk ka me vend per te folur ne te tilla tema qe si beri dot kurre realitet ne kohen e tij. Mos te ndikoje ne suksesin e kesaj qeverie.

  Përgjigju
 • Ilir: 28/06/2022 15:37

  O sali non grata vetem me fol jerm e ne ajer di ti sdu gje tjeter turp per ty

  Përgjigju
 • Miri: 28/06/2022 15:37

  Saliut i ka ik mendja qe Rama po perpiqet te bej te mundur antarsimin e Shqiperise ne BE. Ka kohe qe nuk di se cfare flet non grata.

  Përgjigju
 • Altin: 28/06/2022 15:35

  O Berishe koha jote ka mbaru mos u merr me llafe

  Përgjigju
 • andi: 28/06/2022 15:35

  po ikni mor mos u merni me ramen ai e beri punen e etij dhe e perfaqesoi shume mire vendin e tij

  Përgjigju
 • Olsi: 28/06/2022 15:34

  Po akoma ky Berisha nje vrime i bie o zot i madh

  Përgjigju
 • lea: 28/06/2022 15:33

  rama e perfaaqesoi me se miri vendin e tij,krenar per kryeministrin tone

  Përgjigju
 • Klei: 28/06/2022 15:30

  Akoma se ka kuptuar berisha qe koha e tij ka ikur tase dhe ska me vend qe te jape komente te tilla per politike

  Përgjigju
 • Andi: 28/06/2022 15:10

  Rama shkoi si perfaqesuesi i Shqiperise dhe e perfaqesoi shume mire vendin e tij

  Përgjigju
 • Geni: 28/06/2022 15:09

  Po ti a e ke pa gjuhen tende si diktator . Ai foli shume mire sepse ato fjale meritonin

  Përgjigju
 • Ehuuu: 28/06/2022 14:45

  Po dhe ky spaska pun, per cdo gje duhet ti fus hundet

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të larguar nga funksionet publike bashkëpunëtorët e ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Tabaku: Standartet dhe vlerat e BE nuk mund të jenë për shitje! Procesi i integrimit rrezikon të kthehet në nul

Tabaku: Standartet dhe vlerat e BE nuk mund të jenë për shitje! Procesi i integrimit rrezikon të kthehet në nul