Rezoluta për dënimin e masakrës së Srebrenicës, Basha 'thumbon' Berishën: Ndërgjegjja është akoma e pa qetësuar nga plagët e krimet e genocidit në Kosovë

Ish kryetari i PD Lulzim Basha e quajti moment kyç për Ballkanin aplikimin e Kosovës për Këshillin Evropian.  Ai thumboi edhe Sali Berishën kur tha se disa ndërgjegje ende nuk janë qetësuar nga krimet ndaj njerëzimit.

“14 vite pas shpalljes së Kosovës së Pavarur rajoni ynë ka përjetuar një çlirim nga makthet e destabilizimit dhe luftës dhe investimi në Kosovën e pavarur, në Kosovën krah opër krah me bijat me uniformë në vendet anëtarë te NATO është investimi më i suksesshëm, sot kemi rastin të përshëndesim njëzëri një moment kyc të zhvillimeve për Ballkanit, aplikimin e Kosovës në Kiev, ndjej një kënaqësi të dyfishtë, që te ketë një mbështetje të anëtarëve të Këshillit të Europës, progresi i Kosovës është domethënës, kjo dekada ka shënuar rrëshqitje në indeksin e demokracisë, por jo Kosovës, e cila ka treguar në çdo rast elektoral, kur është përballur në zgjedhjen mes dhunës, se ka qenë në anën e duhur, ka respektuar de fakto dhe de juro të gjitha kërkesa, ndaj thirrja ime e parë është që instancat e shtetit shqiptar të japin mbështetjen e nevojshme duke nisur nga parlamenti, së dyti ta konsiderojmë jo një hap të izoluar, por përfshirjen e Kosovës nga çdo institucion ndërkombëtar, dua të uroj që qytetarët e Kosovës dhe të gjitha forcat politike t’ju siguroj për mbështetjen e plotë, timen personale, dhe të gjithë atyre që e konsiderojnë këtë ogur të mirë këtë ditë, dhe t’i përgëzoj dhe t’i kërkoj bashkëpunim të frytshëm, e këtij objektivi madhor, përkundër hijeve të zeza ku dhe sot munguan aty ku ndërgjegjja është akoma e pa qetësuar nga plagët dhe krimet genocidiale, përkundër skepticizmit të ecim për para në për një Kosovë në institucionet euroatlantike”, tha Basha.


Lajmi kryesor:

Pas 27 vitesh Berisha ‘rizbulon’ masakrën e Srebrenicës! Kuvendi i rrëzon kërkesën! PS: S'pranojmë asnjë propozim nga 'non grata'! I dha naftë Millosheviçit, të hetohet


B.K./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Ivan Balliu mungesa e madhe e Kombëtares

Ivan Balliu mungesa e madhe e Kombëtares