Dy ditë para zgjedhjeve, Berlusconi heq dorë nga gara për President: Italia sot ka nevojë për unitet, përtej dallimit mazhorancë-opozitë

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi

ITALI- Parlamenti në Romë ka vendosur që më 24 janar të zhvillohen zgjedhjet presidenciale dhe Silvio Berlusconiu tërhoq nga kandidatura 2 ditë përpara. Lajmi është bërë me dije mbrëmjen e kësaj të shtune, e ndërsa mësohet se në një letër ai ka argumentuar edhe pse ka marrë këtë vendim.

“Jam vërtet mirënjohës, nga thellësia e zemrës sime, për mijëra italianë dhe italiane që ditët e fundit më kanë treguar dashurinë, mbështetjen dhe inkurajimin e tyre që kur u përmend emri im. Për Presidencën e Republikës, Italia sot ka nevojë për unitet, përtej dallimit mazhorancë-opozitë, rreth përpjekjes për të luftuar urgjencën shumë të rëndë shëndetësore, për të nxjerrë vendin nga kriza. Në këtë frymë kam vendosur të kryej një tjetër hap në rrugën e përgjegjësisë kombëtare, duke u kërkuar atyre që e propozuan të heqin dorë nga përcaktimi i emrit tim për Presidencën e Republikës”, shkruhet në letër.

Ky vendim është komentuar edhe nga lideri i Legas, Matteo Salvini i cili e ka vlerësuar si në të mirë të vendit.

“Një zgjedhje vendimtare, Berlusconi i bëri një shërbim të madh Italisë dhe qendrës së djathtë, e cila tani do të ketë nderin dhe përgjegjësinë të avancojë propozimet pa asnjë veto nga e majta”, tha Salvini.

Giorgia Meloni, që drejton të djathtët ekstrem “Fratelli d'Italia” tha se me ketë vendim u tregua një gjest bujarie.

"Gjëja më e rëndësishme është uniteti i koalicionit. Ne bëmë një gjest bujarie për këtë unitet”, tha ajo.

Në Itali presidenti gjatë krizave politike ka rol vendimtar. Ai mund të emërojë kryeministrin dhe duhet të miratojë listën e kabinetit qeverisës. Me këto kompetenca presidenti aktual Sergio Mattarella, i cili nuk ka shprehur gatishmërinë në këto zgjedhje, i dha fund krizës qeveritare duke emëruar mikun e tij Mario Draghi përpara një viti si kryeministër.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke rikthyer në krye Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: 87 viktima në sulmin ajror rus në fshatin Desna në Chernihiv'