Berlusconi 'ngre zjarr' për ofertën për presidencën italiane, por përballet me pengesa

Berlusconi 'ngre zjarr' për ofertën për presidencën italiane, por përballet me pengesa

Personaliteti përçarës i ish-kryeministrit kontrovers mund ta bëjë të vështirë marrjen e mbështetjes së gjerë. I trembur nga problemet shëndetësore, skandalet seksuale dhe mosha e shtyrë, ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi po ndjek me këmbëngulje një premtim që dikur i kishte bërë nënës së tij: se një ditë do të bëhej president.

Parlamenti do të zgjedhë një kryetar të ri shteti në fillim të vitit të ardhshëm dhe 85-vjeçari po vendos veten për një garë që mund të transformojë peizazhin politik italian. Zakonisht kandidatët nuk deklarohen para zgjedhjeve. Megjithatë, emri i Berlusconit është përhapur vazhdimisht në media dhe ai nuk është përpjekur të shuajë spekulimet se ai dëshiron vendin e punës.

"Unë e kam takuar atë dy herë në dy javët e fundit dhe ai u shkarkua plotësisht," tha një ligjvënës nga partia e Berlusconit Forza Italia, i cili kërkoi të mos përmendet. Berlusconi, i cili ishte i sëmurë rëndë me Covid-19 vitin e kaluar, po ecën përpara me fushatën e tij jozyrtare, duke u paraqitur si një burrë shteti i vjetër me përvojë i politikës evropiane.

Megjithatë, manjati miliarder mediatik mbetet një figurë shumë e diskutueshme. Ai u ndalua përkohësisht nga posti publik pas një dënimi për mashtrim tatimor në vitin 2013 dhe është ende në gjyq për gjoja ryshfet për dëshmitarët në një rast prostitucioni të mitur të lidhur me festat e tij famëkeqe seksi "bunga bunga" të më shumë se një dekade më parë.

Analistët besojnë se një personalitet i tillë përçarës do ta ketë të vështirë të mbledhë mbështetjen e gjerë të nevojshme për t'u bërë president, një rol mbajtësi i të cilit shërben si zgjidhës i problemeve në politikën italiane dhe thirret rregullisht – siç ka qenë edhe presidenti aktual Sergio Mattarella – për të zgjidhur ngërçet e qeverisë.

Enrico Letta, kreu i Partisë Demokratike të qendrës së majtë (PD), ka përjashtuar tashmë mbështetjen e Berlusconit. Ai tha se zgjedhja e presidentit "duhet të bazohet në një shumicë të madhe ... përndryshe qeveria do të shpërbëhet menjëherë".

Edhe partitë e së djathtës ekstreme, si Vëllezërit e Italisë , të udhëhequr nga Giorgia Meloni, dhe Lidhja, e drejtuar nga Matteo Salvini, gjithashtu nuk duken të bindura.

Në janar, Salvini tha se "Berluskoni do të ishte një president i madh i republikës", por javën e kaluar dukej më i shkëputur. “Të gjithë kandidatët mbi 50 vjeç kanë të drejtë, nuk ka asnjë pak a shumë të përshtatshëm sipas ligjit italian,” tha ai.

Berlusconi, kryeministri më jetëgjatë i Italisë i pasluftës – i cili në tetor tha: “Unë mendoj se Silvio Berlusconi mund të jetë i dobishëm për vendin” – muajin e kaluar dërgoi një antologji të fjalimeve të tij dhe prioriteteve të politikës pothuajse të gjithë afro 1000 parlamentarëve që do të zgjedhin president, duke u angazhuar për një listë të vlerave liberale në një përpjekje për të zgjeruar apelin e tij.

Në një kthesë të papritur, ai vlerësoi gjithashtu skemën kryesore të mirëqenies së të ardhurave të qytetarëve të armikut të tij politik, Lëvizjes Pesë Yjet, të cilën ai e ka krahasuar më parë me partinë komuniste.

Kreu i Unionit të Kristian Demokratëve (UDC), Lorenzo Cesa, tha: "Nëse Berlusconi është një kandidat për presidencën e republikës, ne kemi për detyrë ta mbështesim atë".

Një kandidat fitues duhet të sigurojë dy të tretat e votave, por nëse askush nuk e arrin këtë objektiv në tre raundet e para, shiriti ulet në 50% të votave plus një. Duke qenë se matematika duket e vështirë, disa analistë besojnë se Berlusconi thjesht shpreson të fitojë fuqi për ta vënë veten në një pozicion për të vepruar si një krijues.

Lorenzo De Sio, kreu i Qendrës Italiane për Studime Zgjedhore në universitetin LUISS të Romës, tha: "Ai nuk ka fuqi negociuese nëse ai vetë nuk konsiderohet i besueshëm".

Ndërkohë, gazeta kombëtare italiane il Fatto Quotidiano ka nisur një peticion për të bindur anëtarët e parlamentit që të mos e votojnë atë.

"Presidenti i republikës duhet të jetë garantuesi i kushtetutës," tha ai. “Silvio Berlusconi është garantuesi i korrupsionit dhe prostitucionit”.

Gazeta më pas renditi një seri të gjatë procedurash ligjore dhe vendimesh kundër Berlusconit dhe në fund shtoi: “Për këto arsye, kërkojmë nga të gjithë parlamentarët që të mos e votojnë atë për presidencën e republikës. Në fakt, ata as nuk duhet të flasin për këtë, dhe, nëse është e mundur, as të mos mendojnë për të.” Mbi 160,000 njerëz kanë nënshkruar tashmë peticionin.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Shmanget përplasja me grupin e Rithemelimit, mblidhet online sot Komisioni i Reformës Zgjedhore! Në seancë dëgjimore KQZ

Shmanget përplasja me grupin e Rithemelimit, mblidhet online sot Komisioni i Reformës Zgjedhore! Në seancë dëgjimore KQZ