Besimtarët myslimanë shpërndajnë
pako ushqimore për 800 familje

Besimtarët myslimanë shpërndajnë<br />pako ushqimore për 800 familje
Besimtarët muslimanë të Tiranës, pas thirrjes që iu është bërë  kanë ofruar kontributet e tyre për të ndihmuar familjet në nevojë, të prekura nga dimri i acartë.

Nga xhamia e Dine Hoxhës, janë shpërndarë në të gjithë vendin ndihma për 800 familje të cilat janë konstatuar nga xhamitë e rretheve si familje në nevojë. 

Besimi pa vepra është i vdekur, nën këtë moto, komuniteti musliman shpërndan pako ushqimore për 800 familje në të gjtihë vendin. Familje këto që kanë qenë të prekura nga dëmet që shkaktoi i ftohti i acartë i dimrit.

Të gjitha ndihmat janë mbledhur dhe përgatiur nga besimtarët muslimanë të cilët shprehen se nuk do të jetë iniciativa e vetme. Ylli Gurra, myftiu i Tiranës, u shpreh se kjo është shprhje e dashamirësisë dhe e vullnetit jo vetëm të besimtarëve por e të gjithëve. 

Bujar Spahiu, nënkryetar i komunitetit musliman u shpreh se këto ndihma të cilat kanë në përmbajtjen e tyre ushqimet bazë, janë siguruar nga të gjithë besimtarët që i janë bashkuar thirrjes për të bërë bamirësi. 

Përzgjedhja e familjeve në nevojë është bërë nga imamët e xhamive të rretheve dhe janë kryesisht familje që marrin asistencë, kanë jetimë, janë të sëmurë ose të moshuar të vetmuar. Për identifikimin e tyre është shprehur edhe drejtuesi i xhamisë Dine Hoxha, Ahmet Kalaja.

Pakot ushqimore u nisën nga xhamia e Dine Hoxhës, për tu ndarë më pas në të gjitha qytetet ku edhe janë konstatuar familjet në nevojë. 

Redaksia Oline
l.q/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)