Biden flet me presidentin e Ukrainës mes tensioneve në Rusi

Biden flet me presidentin e Ukrainës mes tensioneve në Rusi

Presidenti i SHBA informoi gjithashtu aleatët e NATO-s për bisedimet me Vladimir Putin ndërsa përpjekjet për të ulur tensionet me Ukrainën vazhdojnë.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka folur me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy në mes të përpjekjeve të vazhdueshme për të zbutur tensionet rreth ngritjes ushtarake të Rusisë në kufirin me Ukrainën. Thirrja e Biden dhe Zelenskyy të enjten vjen vetëm disa ditë pasi presidenti amerikan zhvilloi një diskutim dy-orësh me Vladimir Putin, duke i kërkuar liderit rus të marrë rrugën e diplomacisë për të de-përshkallëzuar situatën ose të përballet me sanksione të ashpra ekonomike.

 “Presidenti i Shteteve të Bashkuara më informoi për përmbajtjen e negociatave të tij me Putinin”, shkroi Zelenskyy në Twitter të enjten pasdite pas asaj që ai tha se ishte një bisedë 90-minutëshe me Biden.

“Ne diskutuam gjithashtu formatet e mundshme për zgjidhjen e konfliktit në Donbas dhe prekëm rrjedhën e reformave të brendshme në Ukrainë”, shtoi presidenti ukrainas, duke iu referuar rajonit në Ukrainën lindore.

Ukraina ka thënë se 94,000 trupa ruse janë grumbulluar përgjatë kufirit në grumbullimin e dytë të tillë deri më tani këtë vit, duke shkaktuar një mori paralajmërimesh nga zyrtarë të lartë të administratës së Bidenit që kërkojnë të pengojnë Moskën nga ndërmarrja e "lëvizjeve të rëndësishme agresive " kundër Kievit. Agjencitë e inteligjencës amerikane kanë paralajmëruar se Putini mund të jetë në gjendje të nisë një ofensivë në shkallë të gjerë që përfshin deri në 175,000 trupa në fillim të janarit. Rusia ka mohuar se planifikon të pushtojë Ukrainën, por Putini ka paralajmëruar se çdo zgjerim i pajisjeve ushtarake amerikane në Ukrainë, si dhe pranimi i vendit në NATO, janë "vija të kuqe" që nuk duhen kapërcyer.

Në vitin 2014, Moska aneksoi Krimenë nga Kievi dhe separatistët e mbështetur nga Rusia kapën një pjesë të territorit në Ukrainën lindore, duke ndezur një konflikt që vazhdon të ziejë edhe sot e kësaj dite. Putini i paraqiti Biden-it të martën një kërkesë për garanci ligjërisht të detyrueshme të sigurisë që do të përjashtonin zgjerimin e NATO-s, tha Kremlini pas telefonatës mes dy liderëve. Megjithatë, SHBA-ja ka thënë vazhdimisht se anëtarët e NATO-s kontrollojnë se kush i bashkohet aleancës. Zyrtarë të lartë të administratës së Biden kanë thënë gjithashtu se ndërsa ata nuk e dinë nëse Putini ka vendosur të pushtojë Ukrainën, "ai po vendos kapacitetin për ta bërë këtë në një kohë të shkurtër".

Charles Stratford i Al Jazeera, duke raportuar nga Kherson në Ukrainën jugore përpara thirrjes Biden-Zelenskyy, tha se presidenti ukrainas shpresonte të dëgjonte më shumë mbështetje nga SHBA dhe aleatët e saj në NATO të enjten. "Ka presion të jashtëzakonshëm mbi Ukrainën," tha Stratford.

“Sigurisht, analistët thonë se ata e parashikojnë se presidenti Biden nuk ka asnjë alternativë veçse të përpiqet të marrë një lloj lëshimi nga ukrainasit për shkak të sasisë së presionit të ushtruar ndaj Ukrainës dhe, në të vërtetë, NATO-s nga Presidenti Putin,” vazhdoi ai.

“Mesazhi i përgjithshëm është se Biden duhet të ushtrojë presion mbi Zelenskyy pa u parë si pranues ndaj asaj që SHBA, NATO dhe Ukraina vazhdojnë ta përshkruajnë si agresion rus”.

Shtëpia e Bardhë nuk dha menjëherë një lexim të thirrjes Zelenskyy të enjten.

“Synimi i presidentit për të hyrë në këtë telefonatë ishte të jepte një përditësim për Presidentin Zelenskyy në thirrjen e tij me Presidentin Putin dhe të nënvizonte mbështetjen tonë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, u tha më herët gazetarëve sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Pasi foli me presidentin ukrainas, Biden u konsultua edhe me drejtuesit e nëntë anëtarëve të Evropës Lindore të NATO-s, të njohur si Nëntë Bukureshti.

Shtëpia e Bardhë tha në fillim të kësaj jave se Biden synonte të informonte aleatët e SHBA-së në NATO "për thirrjen e tij me Presidentin Putin, të dëgjonte perspektivat e tyre mbi situatën aktuale të sigurisë dhe të nënvizonte angazhimin e Shteteve të Bashkuara për sigurinë transatlantike".

Në të njëjtën kohë, SHBA dhe aleatët kryesorë evropianë po angazhohen në një diskutim me Rusinë rreth shqetësimeve të Putinit për çdo zgjerim të ardhshëm të NATO-s dhe "nëse ne mund të gjejmë ndonjë akomodim" për të ulur tensionet, tha Biden në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën. .

Në ditët e fundit, SHBA ka shtuar dërgesat e ndihmës ushtarake për Ukrainën me armë të vogla, municione dhe vendosje në terren të raketave antitank Javelin, tha gjithashtu të mërkurën zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby. Megjithatë, Biden tha atë ditë se SHBA dhe aleatët e saj në NATO nuk janë të përgatitur të ndërhyjnë ushtarakisht në Ukrainë në rast të një pushtimi rus në shkallë të gjerë.

 “E bëra shumë të qartë, nëse në fakt ai pushton Ukrainën, do të ketë pasoja të rënda”, u tha presidenti amerikan gazetarëve. "Por ideja se Shtetet e Bashkuara do të përdorin forcën në mënyrë të njëanshme për t'u përballur me Rusinë nga pushtimi i Ukrainës nuk është ... në kartat tani."

Senatori amerikan Bob Menendez, kryetar i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, këtë javë paralajmëroi se sanksionet që po përgatiten nga SHBA dhe aleatët e saj janë "në fundin maksimal të spektrit".

“Vetë Putini, si dhe rrethi i tij i ngushtë, do të humbiste aksesin në llogaritë bankare në Perëndim. Rusia në mënyrë efektive do të shkëputej dhe izolohej nga sistemi ekonomik ndërkombëtar”, tha Menendez.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A