Biden: Republikanët duhet të respektojnë marrëveshjen e buxhetit

Biden: Republikanët duhet të respektojnë marrëveshjen e buxhetit

Presidenti Joe Biden fajësoi një grup të vogël republikanësh ekstremë për bllokimin buxhetor, teksa i ka kërkuar ligjvënësve të partisë të marrin hapa të menjëhershëm për të parandaluar një mbyllje të qeverisë përpara afatit të 30 shtatorit.

"Një grup i vogël republikanësh ekstremë nuk duan të përmbushin marrëveshjen", tha Biden, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Marrëveshja e arritur midis udhëheqjes republikane të Kongresit dhe administratës së tij në maj do të kishte financuar prioritetet thelbësore të sigurisë së brendshme dhe kombëtare dhe do të kishte ulur ende deficitin buxhetor me 1 trilion dollarë gjatë 10 viteve të ardhshme, tha Biden në një darkë të çmimeve të Kongresit të shtunën.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

'Greqia nën presionin e BE-së për bllokadën ndaj Shqipërisë' Kathimerini: Jo vetëm Scholz, edhe presidenca spanjolle e acaruar me Athinën

'Greqia nën presionin e BE-së për bllokadën ndaj Shqipërisë' Kathimerini: Jo vetëm Scholz, edhe presidenca spanjolle e acaruar me Athinën