Biden: Trump zvogëloi praninë e trupave amerikane në Afganistan, zbatova marrëveshjen e tij me talebanët

Biden: Trump zvogëloi praninë e trupave amerikane në Afganistan, zbatova marrëveshjen e tij me talebanët

Presidenti Biden mbrojti vendimin e tij për të tërhequr me shpejtësi trupat nga Afganistani, duke përmendur marrëveshjen që paraardhësi i tij, ish -presidenti Donald Trump, bëri me talebanët si një nga arsyet kryesore.

Biden tha se marrëveshja e ish -presidentit amerikan Donald Trump me talebanët e zvogëloi praninë e trupave amerikane në vend nga rreth 15,500 në 2,500. Ai shton se marrëveshja e Trump me talebanët bëri thirrje që forcat amerikane të largohen deri më 1 maj. Nuk kishte asnjë marrëveshje pas 1 majit për të mbrojtur trupat amerikane nga talebanët pas asaj date, tha ai.

"Kur erdha në detyrë, trashëgova një marrëveshje që Presidenti Trump negocioi me talebanët. Sipas marrëveshjes së tij, forcat amerikane do të ishin jashtë Afganistanit deri më 1 maj 2021, vetëm pak më shumë se tre muaj pasi kam marrë detyrën. Forcat amerikane kishin tashmë e tërhequr gjatë administratës Trump nga afërsisht 15,500 forca amerikane në 2,500 trupa në vend. Dhe talebanët ishin më të fortë ushtarakisht që nga viti 2001. Zgjedhja që më duhej të bëja si Presidenti juaj ishte ose të ndiqja atë marrëveshje ose të isha gati të kthehuni në luftimin e talebanëve në mes të sezonit të pranverës. Nuk do të kishte armëpushim pas 1 majit. Nuk kishte marrëveshje për mbrojtjen e forcave tona pas 1 majit. Nuk kishte status quo të stabilitetit pa viktima amerikane pas 1 majit ", Tha Biden gjatë fjalimit nga Shtëpia e Bardhë.


Lajmi kryesor:

Talebanët 'pushtojnë' Afganistanin, Biden: Nuk kanë pse të vdesin amerikanët, kur vetë afganët nuk luftuan për shtetin e tyre! Ne shkuam atje të luftonim terrorizmin


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet