Bie niveli i Vjosës, në breg një varkë e rrallë, mund t'i përkasë Mesjetës

Bie niveli i Vjosës, në breg një varkë e rrallë, mund t'i përkasë Mesjetës

Varka e gjetur ne fshatin Kashisht

Fier- Si shkak i rënies së nivelit të lumit Vjosë, në pjesën e fundme të fshatit Kashisht të Fierit është zbuluar nga barinjtë e zonës prej pak ditësh, skeleti i një varke të vjetër me gjatësi afro 8 metra.

Ende në pritje të specialistëve, për të specifikuar më tepër për periudhën dhe përdorimin e saj, vihet re ndërtimi i veçantë i saj dhe detajet artizanale të punimit. Ndër materialet e përdorura janë gozhdët metalike, zifti për hidroizolim si dhe druri.

Ndërsa pritet të ngrihet një grup ekspertësh, studiuesi Ilirjan Gjika shpjegon për Report Tv se lumi Vjosë është i njohur për lundrimin e brendshëm. Siç shton më tej, varkat janë përdorur për transport mallrash edhe njerëzish, qoftë edhe për të lidhur Fierin me Labërinë, në mungesë të urave.

Varka e vjetër nuk përjashtohet t'i përkasë Mesjetës, nga antikiteti te periudha Moderne, pasi lundrimi në Vjosë është i kahershëm, qoftë në mënyrë gjatësore ashtu edhe tërthore.

A.D/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Futen në grup të përjashtuarit e PD, Berisha ngelet jashtë! Bardhi i paqartë: Grupi është i bashkuar prej 5 shtatorit

Futen në grup të përjashtuarit e PD, Berisha ngelet jashtë! Bardhi i paqartë: Grupi është i bashkuar prej 5 shtatorit