Bie numri i infektimeve, 251 raste të reja dhe 7 viktima në 24 orët e fundit! 18 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! Shërohen 1,246 të tjerë

Bie numri i infektimeve, 251 raste të reja dhe 7 viktima në 24 orët e fundit! 18 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! Shërohen 1,246 të tjerë

Foto ilustruese

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 251 raste të reja me koronavirus nga 1,766 testime të kryera. Fatkeqësisht 7 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve.

Më konkretisht bëhet fjalë për një qytetar nga Himara 65 vjeç, një qytetare nga Korça 66 vjeçe, një qytetar nga Fieri 79 vjeç, një qytetar nga Shkodra 85 vjeç, dy qytetarë nga Kavaja të moshave 79- 87 vjeç, një qytetare nga Tirana 88 vjeçe.

Ministria e Shëndetësisë, teksa apelon qytetarët të vaksinohen, njofton se në spitalet COVID po marrin trajtim mjekësor 126 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 1,246 persona duke e çuar numrin e të të shëruarve në 248,882 prej fillimit të pandemisë. Aktualisht në të gjithë vendin raportohet se janë 12,606 raste aktive me koronavirus.

Krahasuar me një ditë më parë, kemi rënie të rasteve të reja dhe rritje të numrit të viktimave.

Sa i përket infektimeve, rastet e reja në 24 orët e fundit u regjistruan në këto bashki; 113 në Tiranë, 16 në Vlorë, nga 15 qytetarë në Fier, Lushnje, 14 në Durrës, 12 në Berat, 6 në Mallakastër, nga 5 qytetarë në Devoll, Pogradec, Lezhë, 4 në Përmet, nga 3 qytetarë në Gramsh, Poliçan, Sarandë, Delvinë, Kurbin, Mirditë, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Vorë, Kavajë, Bulqizë, Roskovec, Tepelenë, Memaliaj, Skrapar, nga 1 qytetar në Kolonjë, Dropull, Gjirokastër, Dibër, Tropojë, Has, Kukës.  

Statistika (07 Shkurt 2022) 
Raste të reja ditore          251
Të shëruar në 24 orë       1246
Të shtruar në spitale       126
Humbje jete në 24 orë    7
Testime ditore                 1766 

Testime totale                1,695,141
Raste pozitive                 264,875
Raste të shëruara             248,882
Raste Aktive                    12,606
Humbje jete                     3,387 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë             4887
Fier                 1596
Shkodër          1347
Vlorë               856
Elbasan           832
Gjirokastër      765
Berat                668
Lezhë               501
Korçë               459
Durrës              326
Kukës               265
Dibër                104

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Krastë, Ministri i Mbrojtjes: Vatër serioze! Kanë shkuar 60 forca, po punohet për shuarjen