Bien sirenat, Kina lëshon një satelit mbi hapësirën ajrore të Tajvanit

Bien sirenat, Kina lëshon një satelit mbi hapësirën ajrore të Tajvanit

Një pjesëmarrës në konferencën e Ministrisë së Jashtme të Tajvanit e mban në dorë telefonin i cili shfaq alarmin për sulm ajror për një satelit kinez, 9 janar 2024

Qeveria e Tajvanit i ka lëshuar sirenat në gjithë ishullin të martën, duke thënë se një satelit kinez fluturoi mbi hapësirën e saj ajrore në jug.

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu, e përshkroi veprimin e Kinës si pjesë të “ditëve të ngacmimit” para zgjedhjeve të rëndësishme presidenciale dhe parlamentare.

Alarmi i sigurisë iu dërgua qytetarëve në telefonat e tyre mobil nga Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit mëngjesin e së martës, rreth kohës së njëjtë kur mediat shtetërore kineze konfirmuar lëshimin e një sateliti shkencor.

Ministria e përshkroi satelitin si “satelit” në gjuhën kineze, por si “raketë” në gjuhën angleze. Më vonë, ajo ia la fajin “neglizhencës” për gabimin në përshkrimin e satelitit si raketë.

Tajvani mban zgjedhje presidenciale dhe parlamentare të shtunën.

Kina pretendon se Tajvani është pjesë e territorit të saj dhe i ka përshkruar zgjedhjet si zgjidhje mes paqes dhe luftës në Ngushticën e Tajvanit.

Qeveria e Tajvanit i kundërshton pretendimet e Kinës për territor.

Kina nuk ka njoftuar për lëshimin e satelitit. Ajo i bëri dy lëshime satelitore në dy ditë radhazi në fillim të dhjetorit. Asnjëra prej tyre nuk kishte fluturuar mbi Tajvan, e as nuk kishte nxitur lëshimin e sirenave.

Mediat shtetërore kineze e kanë përshkruar lëshimin e satelitit të martën si testim “të energjisë së lartë të astrofizikës dhe astronomisë”.

Joseph Wu, i cili po mbante konferencë për media me gazetarë të huaj kur ranë sirenat, e përshkroi lëshimin e satelitit kinez si ngacmim ndaj Tajvanit.

“Të gjitha këto lloje taktikash janë të klasifikuara si aktivitete të rrezikshme shtetërore, dhe vazhdojnë t’ua kujtojnë njerëzve në Tajvan se ka rrezik për luftë mes Tajvanit dhe Kinës”, tha ai.

“Me këto lloj kërcënimesh kundër Tajvanit, mendoj se ne duhet të jemi syhapur, ne nuk duhet të provokohemi”, shtoi ai.

Presidenti i Tajvanit, Tsai Ing-wen, i cili ishte duke bërë fushatë në qytetin jugor të vendit, Kaohsiung, e shikoi telefonin mobil dhe tha “ky është satelit, jo raketë – mos u brengosni”, raportoi agjencia e lajmeve e Tajvanit.

Por, partia më e madhe opozitare e Tajvanit, Koumintang, e kritikoi lëshimin e sirenave, duke thënë se e kanë mashtruar popullin./REL

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Elsa Lila përfundon rrugëtimin e saj në 'Ferma Vip'! Çiljeta Me kë do rri unë, lereni edhe pak ditë

Elsa Lila përfundon rrugëtimin e saj në 'Ferma Vip'! Çiljeta Me kë do rri unë, lereni edhe pak ditë