Biseda e tensionuar mes Putin dhe Macron 4 ditë para luftës! Presidenti francez i nxehur, rusi i mbyll telefonin: Jam në palestër (VIDEO)

Biseda e tensionuar mes Putin dhe Macron 4 ditë para luftës! Presidenti francez i nxehur, rusi i mbyll telefonin: Jam në palestër (VIDEO)

Putin dhe Macron në një takim të mëparshëm

Emmanuel Macron dhe Vladimir Putin patën një përplasje të fortë në telefon vetëm katër ditë përpara se forcat ruse të pushtonin Ukrainën 24 shkurtin e kaluar. Së fundmi është publikuar një regjistrim ‘bombë’, i cili zbulon bisedën shumë të tensionuar mes 2 liderëve botërorë.

Në bisedë, presidenti francez i ka thënë homologut të tij rus lidhur se duhet të negociojë me separatistët pro-rusë. Madje në një moment ai i ka ngritur zërin duke i thënë: 'Nuk e di nga e kanë mësaur ligjin ndërkombëtar avokatët tuaj?!’

"Nuk e di se cili avokat do t'ju thotë se në një vend sovran, tekstet e ligjeve propozohen nga grupet separatiste dhe jo nga autoritetet e zgjedhura në mënyrë demokratike", i ka thënë ai.

Shkëmbimi i tensionuar përfundoi me Putinin që deklaroi se ishte në palestër për të luajtur hokej mbi akull dhe i ka mbyllur telefononin, duke mos pranuar gjithashtu edhe kërkesën që të zhvillonte një takim me Presidentin amerikan, Joe Biden.

“Kjo nuk është një qeveri e zgjedhur në mënyrë demokratike. Ata erdhën në pushtet me një grusht shteti, kishte njerëz të djegur të gjallë, ishte një gjakderdhje dhe Zelensky është një nga ata që janë përgjegjës”, i ka thënë shumë i tensionuar lideri i Kremlinit.

Ai i ka sugjeruar sërish Macron-it të negociojë me separatistët, teksa francezi thuajse duke ulëritur i ka thënë se: "Ne ‘as nuk na plas’ për propozimet e separatistëve!"

 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidentit Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

Salianji ‘kërcënon’ Ramën: Kemi fituar mbështetjen e popullit, tani sheshet do shpërthejnë nga zemërimi

Salianji ‘kërcënon’ Ramën: Kemi fituar mbështetjen e popullit, tani sheshet do shpërthejnë nga zemërimi