‘Bisedimet me Kurtin të vështira’, Vuçiç zbulon detaje nga takimi në Berlin: Scholz këmbënguli të vihet në zbatim marrëveshja e Brukselit

‘Bisedimet me Kurtin të vështira’, Vuçiç zbulon detaje nga takimi në Berlin: Scholz këmbënguli të vihet në zbatim marrëveshja e Brukselit

Miroslav Lajçak , Albin Kurti dhe Aleksander Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në fund të vizitës së tij në Berlin, tha se bisedimet kanë qenë të vështira, por është shprehur i kënaqur sa i përket gatishmërisë së qeverisë gjermane për çështjet e Serbisë.

Vuçiç ka zhvilluar një takim me kancelarin gjerman Scholz, me ftesë të të cilit ishte në Berlin, ndërsa një diskutim mbi të gjitha çështjet e rëndësishme, perspektivat evropiane, krizën në Ukrainë dhe situatën në Kosovë, ka bërë edhe me ministren e jashtme gjermane, Anelena Berkov.

Presidenti i Serbisë tha sot se është e rëndësishme të bisedohet me Gjermaninë sepse është shteti më i fortë evropian dhe më i rëndësishmi për Serbinë, por ka theksuar se Serbia nuk mund t'i ndryshojë qëndrimet e Gjermanisë për çështjen e Kosovës apo për ndonjë gjë tjetër.

I pyetur nga gazetarët nëse ka pasur presion ndaj Serbisë për njohjen e Kosovës apo vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë gjatë një takimi me kancelarin Olaf Scholz, edhe pse kjo u diskutua hapur, ai gjatë konferencës për shtyp tha se deklaratat janë vetëm një pasqyrë më e dobët e asaj që po ndodhte në vetë takimin dhe se pozita e Serbisë është e vështirë dhe e ndërlikuar.

Negociatat me rusët për gazin pas 10 majit

Serbia varet 100 për qind nga gazi rus dhe importon 60 % të naftës ruse dhe nuk flitet për diversifikim të furnizimeve, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç në Berlin pas një takimi me ministren e Jashtme gjermane Analen Berbock.

Situata si në aspektin politik ashtu edhe në atë ekonomik nuk ka qenë kurrë më e vështirë

Presidenti Vuçiç tha se pozicioni i Serbisë ishte i vështirë dhe i ndërlikuar dhe se deklarata e Vladimir Putin (që Donetsk dhe Lugansk u bënë të pavarura në bazë të precedentit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë kur vendosën për pavarësinë e Kosovës) ishte edhe më e ndërlikuar. Ai theksoi se pozita e Serbisë është bërë pothuajse e pamundur dhe nuk është faji ynë.

Bisedë shumë e vështirë me Kurtin dhe Lajçakun

Presidenti i Serbisë deklaroi se mbrëmja joformale  me Përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajcak dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ka qenë shumë e vështirë dhe se përfaqësuesit gjermanë kanë insistuar të vihet në jetë ajo që është nënshkruar në Bruksel.

I pyetur nëse mund të zbulojë disa detaje nga ai takim dhe nëse ka pasur ndonjë ndryshim, Vuçiç është përgjigjur se nuk i pëlqen të flasë për detaje, por se biseda ka qenë “shumë, shumë e vështirë”.

Serbia mbetet në rrugën evropiane, ushtarakisht neutrale

Aleksandar Vuçiç deklaroi sot, duke komentuar mundësinë e një kthese të mundshme në politikën e Beogradit për shkak të presioneve të jashtme dhe se Serbia është në rrugën evropiane, ushtarakisht neutrale dhe do të jetë neutrale.

“Në ditën e tretë të sulmit ndaj Ukrainës, ne shpallëm pozicionet tona strategjike, dhe sado të vështira dhe të ndërlikuara të jenë ato për t'u mbrojtur kundër të gjithë atyre që ju detyrojnë të jeni pjesë e grupit, në të dyja anët, Serbia ka qenë në i njëjti qëndrim për 71 ditë”, tha Vuçiç.

Ditën e djeshme kancelari Olaf Scholz ka pritur në Berlin në takime të veçanta Kurtin dhe Vuçiç. Lajçak ka zhvilluar një takim informal mes dy liderëve.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 05/05/2022 12:15

    Dëshira e Vucicit do plotsohet kur të bashkohet me Millosheviqin në botën tjeter, sa është në këtë botë kurr ëndrrat e tij nuk do i realizohen me dëshirën që e ka për Serbin e madhe gjer në Durrës!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit Afrim Bunjaku në Kosovë, mbahen homazhe te sheshi 'Nënë Tereza' në Tiranë

Vrasja e policit Afrim Bunjaku në Kosovë, mbahen homazhe te sheshi 'Nënë Tereza' në Tiranë