Bishtaja me vezë nga zonja Albana

Bishtaja me vezë

Përbërësit:

 • 1 kg bishtaja të reja
 • 1-2 lugë gjalpë
 • 2 qepë mesatare
 • 1/2 lugë miell
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 gjethe dafine
 • 4 kokrra vezë
 • 500 ml qumësht
 • Piper i kuq
 • Kripë, piper i zi
 • Buljon/ujë të ngrohtë

Përgatitja:

Bishtajat i lajmë mirë, largojmë majat dhe I presim në pjesë të barabarta. Në një tenxhere kaurdisim qepët derisa të zbuten, në të hedhim bishtajat duke vijuar me kaurdisjen. Më pas shtojmë pak nga pak buljon ose ujë derisa të zbuten. Në tavë dheu ose tepsi shkrijmë 1/2 lugë gjalpë dhe në të shtojmë miellin sa të zverdhet. Shtojmë spec të kuq dhe hedhim bishtajat e gatuara me qepën. I përziejmë mirë, shtojmë majdanoz të grirë hollë, gjethe dafine, kripë dhe piper të zi. Rrahim vezët me pak kripë dhe qumështin dhe masën e hedhim në tavë mbi bishtaja. E vendosim tavën në furrë të nxehtë për t'u pjekur derisa të mpikset sipërfaqja.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Liderët e G7-ës pajtohen t’i japin Ukrainës miliarda dollarë hua duke përdorur fondet e ngrira ruse

Liderët e G7-ës pajtohen t’i japin Ukrainës miliarda dollarë hua duke përdorur fondet e ngrira ruse