Bjellorusi/ Mijëra protestues marrshojnë në Minsk, dhjetra të arrestuar

Bjellorusi/ Mijëra protestues marrshojnë në Minsk, dhjetra të arrestuar

Mijëra protestues, kryesisht gra, janë rikthyer për të marshuar në Bjellorusi, veçanërisht në rrugët e kryeqytetit Minsk.

Sipas rrëfimeve të disa dëshmitarëve, policia ka arrestuar dhjetëra njerëz dhe gjithashtu ka patur edhe përplasje me forcat e rendit të cilët tentuan të bllokonin rrugët.

Si gjithmonë, shoferët i binin borive në shenjë mbështetje me demostruesit që hidhinin parrulla ku kërkohej dorëheqja e presidentit Lukashenko, lënien të lirë të gazetarëve të arrestuar dhe ndaluar si dhe zgjedhje të lira.

Lukashenko sot ka paralajmëruar mbylljen e kufijve me Poloninë dhe Lituaninë dhe deklaroi se përgjatë kufirit me Unkrainën do të vendoste ushtrinë pasi sipas tij, këto vende, satelit të SHBA po kërkojnë të organizaojnë revolucion në Bjellorusi.

Lukashenko dhe zyrtarë të lartë të regjimit akuzohen nga BE-ja se ka manipuluar zgjedhjet e 9 gushtit.

Dje gjithashtu Parlamenti Europian është shprehur pro vendosjes së sanksioneve dhe kanë shpallur jo legjitim Lukashenkon.


Lajmi kryesor:

Bjellorusi/ Blindohet Lukashenko, mbyll kufijtë me Poloninë e Lituaninë, nxjerr ushtrinë përgjatë kufirit me Ukrainën


  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Sylvinho rrëfehet për FIFA-n: Ju tregoj çelësin e suksesit të kombëtares shqiptare! Ëndrra jonë pas kualifikimit në ‘Euro 2024’

Sylvinho rrëfehet për FIFA-n: Ju tregoj çelësin e suksesit të kombëtares shqiptare! Ëndrra jonë pas kualifikimit në ‘Euro 2024’