Blinken paralajmëron Iranin se SHBA-ja do t'i përgjigjet vendimisht çdo sulmi

Blinken paralajmëron Iranin se SHBA-ja do t'i përgjigjet vendimisht çdo sulmi

Antony Blinken

Sekretari i Shtetit Antony Blinken ka paralajmëruar Iranin se Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen vendimisht ndaj çdo sulmi nga përfaqësuesit e tij, ndërsa tensionet rriten me luftën Izrael-Hamas.

“Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt me Iranin. Ne nuk duam që kjo luftë të zgjerohet. Por nëse Irani ose përfaqësuesit e tij sulmojnë personelin amerikan kudo, mos bëni asnjë gabim. Ne do të mbrojmë popullin tonë -- ne do të mbrojmë sigurinë tonë -- me shpejtësi dhe vendosmëri," tha Blinken në një sesion të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken të hënën u takua veçmas me liderët amerikanë nga komunitetet hebraike, si dhe arabe dhe palestinezo-amerikane në mes të luftës në Lindjen e Mesme midis Izraelit dhe grupit islamik palestinez Hamas, tha Departamenti i Shtetit.

Lajmi në përditësim...

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Raporti konfidencial: Kushtoi 130 milionë euro, si u la të degradohej vetëm për 13 milionë euro TEC-i i Vlorës

Raporti konfidencial: Kushtoi 130 milionë euro, si u la të degradohej vetëm për 13 milionë euro TEC-i i Vlorës