Bllokimi i porteve në Detin e Zi, eksporti i grurit në Ukrainë u ul me 40% në fillim të qershorit

Bllokimi i porteve në Detin e Zi, eksporti i grurit në Ukrainë u ul me 40% në fillim të qershorit

Ukraina eksportoi 40% më pak grurë në gjysmën e parë të qershorit sesa në të njëjtën periudhë të vitit 2021.

Ministria e Politikës Agrare dhe Ushqimit fajësoi për rënien bllokadën Ruse ndaj porteve ukrainase në Detin e Zi, raporton agjencia e lajmeve Interfax-Ukraine.

Megjithatë, gjatë gjithë vitit, ministria tha gjithashtu se eksporti i përgjithshëm nga korriku 2021-qershor 2022 ishte 10.3% më i lartë se 12 muajt e mëparshëm.

Ndërkohë, zëvendësministri i parë i Politikës Agrare dhe Ushqimit, Taras Vysotskyy, thotë se nëse portet e Ukrainës mbeten të bllokuara, ajo do të përdorë ashensorë të lëvizshëm drithërash për të ruajtur drithërat që nuk mund të eksportohen.

"Bankat dhe kontejnerët e ashensorëve po sillen tani si një Plan B për të ruajtur grurin nëse eksporti i shpejtë është i pamundur," thotë ai.

Ai vjen mes shqetësimeve që Ukraina nuk do të jetë në gjendje të gjejë mundësi për ruajtjen e 15 milion ton drithë deri në tetor.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Zelensky: Humbje të dhimbshme për ushtrinë në Donbas! Biden bisedë telefonike me Zelenskyn: Do ofrojmë 1 mld dollarë ndihmë për sigurinë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Macron i rikthehet deklaratave për dërgim trupash në Ukrainë: Qëndrimet e mia mbi luftën janë të matura dhe të peshuara

Macron i rikthehet deklaratave për dërgim trupash në Ukrainë: Qëndrimet e mia mbi luftën janë të matura dhe të peshuara