Bojkotuan mësimin, Drejtoria Arsimore Dibër: Nxënësit e Kllobçishtit duhet të mësojnë në shkollën e re!

Bojkotuan mësimin, Drejtoria Arsimore Dibër: Nxënësit e Kllobçishtit duhet të mësojnë në shkollën e re!

Rreth 80 nxënës të fshatit Kllobçisht në Njësinë Administrative Maqellarë të Dibrës kanë braktisur mësimin prej dy ditësh. Prindër e fëmijë thonë se shkolla e tyre i plotëson të gjitha kushtet ndaj refuzojnë transferimin në një fshat tjetër 3 km larg. Kontaktuar nga Report TV, drejtoresha e Arsimit, Ledjana Gjoka tha se nga “Zyra Vendore Arsimore Dibër nuk ka një vendim për mbylljen e kësaj shkolle dhe nuk do të ketë për sa kohë numri i nxënësve është sipas pëcaktimeve të udhëzimeve të Ministrisë së Arsimit”.

Ajo sqaron më tej se “shkolla e Kllobçishtit aktualisht është shkollë vartëse ku ka nxënës të arsimit fillor dhe komuniteti dëshiron ta kthejë në shkollë qendër”.

Sipas drejtoreshës, kjo është e pamundur pasi shkolla qendër komunitare ndodhet në fshatin Kërçisht i Poshtëm, e cila është ndërtuar me fondet e MAS.

Gjoka sqaron se nga klasa e 6-të deri në të 9-ën duhet ta zhvillojnë mësimin në shkollën 9-vjeçare “Haki Sharofi” të Kërçishtit, pasi është shkollë qendër komunitare dhe nxenesve u mundësohet transporti.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, si e vlerësoni ligjin?×

Lajmi i fundit

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)