Akuza e Artan Hoxhës: Ja dosja '978', ku Ilir Meta kërkoi 200 mijë euro në zgjedhjet e 2009 por prokurori e mbylli

Ja një shembull i drejtesise ne kohën e Partisë Demokratike. Gazetari investigativ i Report Tv, Artan Hoxha, mbrëmë i ftuar në 'Opinion' publikoi pjesë nga një dosje që sipas tij tashmë është asgjësuar me vendim gjykate

Bëhet fjalë për një dosje hetimore ndaj biznesmenit Kastriot Ismailaj, ish-administratori i DIA, që ndodhet në burg, i dënuar në lidhje me skandalin CEZ-DIA.


Teksa Kastriot Ismailaj ishte në përgjim për këtë skandal prej vitit 2008, prokurorisë i ka rënë në dorë edhe një SMS-je e marre nga Ismailaj, (i akuzuar për pastrim të rreth 7 milionë eurove), nga nje numer telefoni (0682031701) qe dyshohet te ishte në përdorim te ilir Metës. Gazetari Artan Hoxha tha se presidenti Ilir Meta është i përfshirë në atë që ai e quan dosja “978”.

Më datë 22 qershor të vitit 2009, dy ditë para zgjedhjeve, sipas Hoxhës, ky biznesmen ishte kontaktuar nga Ilir Meta, i cili i kishte kërkuar 200 mijë euro.

SMS është derguar  më 22 qershor 2009 ora 17:27:

"Nesër në darkë (më 23 qershor), duhet të takohemi patjetër. Më duhen 200 mijë patjetër. Mos harro".

Pjesa e dosjes te zbuluar nga Artan Hoxha 

“Dosja 978″ kishte mbi 8 mijë faqe me përgjime që nisnin që në vitin 2008, ku ishin të përfshirë gazetarë, botues mediash, politikanë dhe biznesmenë. Ka pasur madje plane sesi do të vinin lekë nga Afrika dhe do të pastroheshin në Shqipëri. Biznesmeni i përgjuar është kontaktuar nga Ilir Meta dy ditë përpara zgjedhjeve të vitit 2009, dhe i ka kërkuar plot 200 mijë euro”, tha Artan Hoxha.

Ai tha se përgjimet janë asgjësuar në datë 27.10.2010, me vendim të gjykatës.

“Materialet dhe pergjimet e zbardhura duheshin asgjësuar, por nuk jam i sigurt cfare ka ndodhur. Në vitin 2016, unë nxora pjesë të dosjes që ende nuk është fshirë”, u shpreh më tej Artan Hoxha.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • opioninion: 22/05/2019 11:20

  presindenti te japi doreqje dhe zgjedhje per udheheqesh ose zgjedhje parakoshme te vihete per para drejtesi bindja demokrati partia demoakrati aleanca kuqesi dhe te tjere

  Përgjigju
 • Rrota: 22/05/2019 11:10

  Pse se din njerzit kto o tani....po luli umorr me te permendur lidhjet e krimit me politiken ....po kto te tyret i anash kaloin ..... kshu jan politikanet tan te vrasin te presin ti marin ato qe ke po fladin per kriminela pastaj.... vet jan ajka e krimit..... prandaj bej kujdes se te vrasin politikanet tan.....

  Përgjigju
 • Rovi llallla: 22/05/2019 10:15

  Ah se harrova, edhe ata maskarenjte qe vjedhin energjine elektrike se skan as buke te hane edhe keta te poshtrit te denohen rreptesisht! Ky eshte shteti qe duam! Keta te zhyturit deri ne fund me korrupsion dhe krim te organizuar per keto mbyllen dosjet direkt! Urime ta gezoni o shqiptar reformen ne c’drejtesi!

  Përgjigju
 • Rovi Llalla: 22/05/2019 10:10

  Po pse mos te mbyllen hetimet per 200 mije euro? Halli ktu eshte te denojme rreptesisht ata qe vjedhin ndonje ushqim ne supermarkete! Hall tjeter eshte te denojme ata qe akuzohen per korrupsion nga 20 deri ne 1000 euro se po kaloi ket shifer mbyllen dosjet! Dihet kjo pune!

  Përgjigju
 • Ceni: 22/05/2019 04:32

  ARTAN HOXHA duhet të jetë PRESIDENT , dhe JO Sheiku i LSI me Çetën dhe Kopenë e tij me 200 PETRITAT HAJDUTË , qê FBI dhe DASH , i ka DOSJET e tyre SUPER të ZEZA në ZYRAT e tyre !!!! Vetëm DOSJA e ZEZË e Petrit HAJDUT VASILIT ka 54 FASHIKUJ dhe mbi 55.000 FAQE , me MEGA VJEDHJET dhe GRABITJET qè ju ka bèrè ZYRAVE të SHTETIT!! DOSJA e ZEZÈ e Petrit KRYEHAJDUT Vasilit Ndodhet në USA WASHINGTON DASH , FBI , dhe një KOPJE ndodhet në AMBASADÈN AMERIKANE nè TIRANË !!!!! Pritet vetëm të ngrihet SPAK dhe BKH , dhe ata PROKURORÈT SPECIALË të SPAK , NUK kanè shumè punë për të bërë , sepse FBI dhe DASH i kanê KOPSITUR mirë tê gjitha .... LSI éshté njé TUFÉ HIENASH dhe KUÇEDRRASH të URRYERA që janë krijuar vetëm për të VJEDHUR , ZHVATUR dhe PLAÇKITUR , SHQIPÈRINË dhe SHQIPTARËT e VARFËR !!!!! U Shoftë FARA dhe RRACA e këtyre FUNDËRRINAVE dhe PLEHRAVE që VJEDHJEN dhe KORRUPSIONIN , e Quajnë "ZOTËSI dhe ZGJUARSI" !!!!!!

  Përgjigju
 • Justice: 21/05/2019 23:50

  Ku pyesin kta,ai me 7% u be president,me 200 mije euro,nuk bezdiset fare.

  Përgjigju
 • shoku: 21/05/2019 21:31

  Me duket se dhe ky do iki si Prifti ....Ketu behet fjale per 7 milion euro dhe keta nuk e kane gje fare Hoxhen aq me keq qe eshte Meta ne kete histori.

  Përgjigju
 • asolingo: 21/05/2019 20:07

  Dhe sa ka akoma per keta kriminele.

  Përgjigju
 • peoples: 21/05/2019 18:32

  Plaseni ne burg qenin..

  Përgjigju
 • Fredi DOBIÇI i Ferrave: 21/05/2019 17:57

  SUPER ARTAN HOXHA !!! RROFTË ARTAN HOXHA i madh qê po ju nxjerr gjithê tê palarat KRRIMINELÊVE të LSI , PD PS , LZK , PR , PAD , PDIU , etj etj etj etj etj etj etj

  Përgjigju
 • sari: 21/05/2019 17:53

  OPA AMERIKANET, PO TANI O LIKE FLORIRI SI I BEHET EEEEE

  Përgjigju
 • Berti: 21/05/2019 17:24

  Doni me per banden LSI & Sali???? Apo doni me per lidhjen Meta & Kastriot Ismailaj te Cez DIA? Keta duhen arrestuar sa me shpejt ndryshe drejtesia e vonuar eshte drejtesi e mohuar. Dalin militantet fanatike ehe tropojsnet me bomba molotov. Ndrtsa prokuroria hap hetim per policet qe ne krye te detyres i futen nja dy shkopa gome vellait te Dem Dollapit, apo ka kishit harruar emrin? Gazi dhe Zorra e Ujit jane pak per keta te pafytyre.

  Përgjigju
 • presidenti: 21/05/2019 15:02

  like mos u merzit shoku.mere me qetesi me dashuri se spaku do ta ngjesh si ta kesh .i nxorre bojen dhe skraparit te shkrete felliqesire .po ta fus nje ofendim meqe nuk perben veper penale ;)

  Përgjigju
 • Tir: 21/05/2019 14:39

  Ky eshte surrati i "presidentit" shqiptar Meta!!! Nuk habitem se 21 janari ky Mut e shkaktoi. Monika a e di kete dosje?!!!

  Përgjigju
 • Shkoder: 21/05/2019 14:38

  Ky njeri vetem per veten e vet dhe familjen e vet ka mendu.Populli per te nuk ka ekzistu ndoj her,ne drejtorit e shkodres cdo punojes qe ka qen punojes administrate ka paguar 20% te rroges cdo muaj ketyre njerezve .zoti ju denoft per te kqijan e qe i keni ber kti vendi

  Përgjigju
 • Pashuku: 21/05/2019 14:21

  Sha rrotin u di ni rast ne 2013 kur ni biznesmen ka pagua 20.000 evro ne Tiron sha zotin sakt se ku i ka pague dhe ka marre dhe mandatin e arketitit,fitoj koalicioni PS+LSIse zoteria u ba i madh ne nji vend ku u fitoshin paret me thes,tash shoqi asht milioner,kta plehrat e PSse ni her e heken tash e kan marr prap ne pune se asht hajdut dhe mashtrus dhe din me dhan pare.(esht produkt i Lesh e Lise burra)l.

  Përgjigju
  • Marinari: 21/05/2019 22:15

   Po po ke shum te drejte