Bombardime nga qielli dhe toka, forcat ruse intensifikojnë sulmet në lindje të Ukrainës

Bombardime nga qielli dhe toka, forcat ruse intensifikojnë sulmet në lindje të Ukrainës

Forcat ruse po intensifikojnë sulmet në Ukrainën lindore, duke sjellë armatim të rëndë dhe duke kryer bombardime me artileri të rënda. Kështu deklaroi shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës në Telegram.

Goditjet nga qielli dhe toka vazhdojnë në shumë zona, nga Kharkiv në Zaporizhzhia, ndërsa një nga objektivat kryesore duket të jetë qyteti industrial i Slovianskut në Donetsk.

"Forcat sulmuese të armikut vazhdojnë të forcohen, rreth 300 armë të rënda janë transferuar në lindje dhe në jug, trupat armike po kryejnë operacione përgjatë gjithë vijës së demarkacionit"., thuhet në njoftim.

Sipas shtabit të përgjithshëm, forcat ruse po përpiqen të çajnë linjat mbrojtëse të Ukrainës rreth Olenivka. Në përgjithësi në rajonet Donetsk dhe Luhansk, nëntë sulme të armikut u zmbrapsën, shtojnë ata. Në Lugansk, administrata rajonale raporton se fshati Zolote-3 u shkatërrua 70% nga zjarri rus.


Lajmi kryesor:

Lufta bërthamore? Kërcënon Lavrov: Asnjëherë mos e nënvlerësoni rrezikun! Evakuohen 100 civilë nga fabrika e çelikut në Mariupol! Komandanti i regjimentit Azov: Nuk dorëzohemi


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Sot festa e Sulltan Nevruzit, dita e shpresës dhe e ringjalljes për besimtarët bektashinj

Sot festa e Sulltan Nevruzit, dita e shpresës dhe e ringjalljes për besimtarët bektashinj