Për herë të parë që prej krijimit të Bordit të Transparencës, nafta do të shtitet me 182 lekë për litër! Ulet edhe çmimi i benzinës dhe gazit

Për herë të parë që prej krijimit të Bordit të Transparencës, nafta do të shtitet me 182 lekë për litër! Ulet edhe çmimi i benzinës dhe gazit

Foto ilustruese

Nafta do të shitet me 182 lekë për litër, duke nisur nga ora 18:00 e ditës së sotme. Vendimi është publikuar nga Bordi i Transparencës së Karburanteve, ku vihet re se rënie të çmimit ka pësuar edhe benzina dhe gazi.

Çmimi i naftës ka pësuar një rënie prej 7 lekësh krahasuar me vendimin e kaluar. Benzina po ashtu do të shitet me 182 lekë për litër, ndërsa gazi me 75 lekë për litër, duke shënuar rënie. Duhet theksuar fakti që me vendimin e sotëm, çmimi i naftës zbret në një ndër nivelet më të ulëta që prej krijimit të Bordit të Transparencës. 

Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë :

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 182 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 170 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 182 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 170 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 75 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 63 lekë/litër për automjetet.

Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 89 lekë/litër.

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 16 Mars  ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sot festohet Kurban Bajrami, Begaj uron besimtarët myslimanë: Gëzuar për shumë vjet

Sot festohet Kurban Bajrami, Begaj uron besimtarët myslimanë: Gëzuar për shumë vjet