Ulet pas shumë kohësh çmimi i gazit, nga sot shitet 9 lekë më lirë! Bordi ul me 3 lekë naftën dhe 1 lek benzinën

Ulet pas shumë kohësh çmimi i gazit, nga sot shitet 9 lekë më lirë! Bordi ul me 3 lekë naftën dhe 1 lek benzinën

Foto ilustruese

TIRANË- Bordi i Transparencës ka ulur çmimin e hidrokarbureve! Pas një periudhe shumë të gjatë, çmimi i gazit është ulur ndjeshëm dhe duke nisur nga sot në orën 18:00 do të tregtohet me 66 lekë për litër nga 75 lekë që ishte më parë. Konkretisht, çmimi i gazit është ulur me 9 lekë.

Po ashtu ulje kanë pësuar edhe çmimi i naftës me 3 lekë, si edhe çmimi i benzinës me 1 lekë. Nga sot nafta do të shitet me 174 lekë për litër, nga 177 lekë për litër që ishte më parë. Ndërsa, benzina do të tregtohet 177 lekë për litër.

"Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 174 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 162 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 177 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 165 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 66 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 54 lekë/litër për automjetet. Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 81 lekë/litër", thuhet në njoftim. 

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 28 Prill ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes. Bordi i transparencës që në krijimin e tij i është përmbajtur në vendimet e tij lëvizjes së bursës Platts të Mesdheut për gazoilin, benzinën, si dhe faturave zyrtare të operatorëve.

                  Ishte                Bëhet
Nafta       177 lekë/litri     174 lekë/litri
Benzina  178 lekë/litri     177 lekë/litri
Gazi        75 lekë/litri       66 lekë/litri

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kursi kembimit: 28/04/2023 16:34

    Renia e euro dhe dollar ben qe ne treg ne burse me lek te blesh me shume karburant si rrjedhoje bie cmimi karburantit pra ulja e euros kundrejt lekut ndihmon konsumatorin shqiptar qe paguhet ne lek dhe shpenzon ne lek si monedhe !

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur