Boris Johnson do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i ardhshëm i NATO-s?

Boris Johnson do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i ardhshëm i NATO-s?

Boris Johnson

Boris Johnson po përflitet se do të jetë Skeretari i Përgjithshë i ardhshëm i NATO-s. Kryeministri mund të marrë këtë rol nëse Jens Stoltenberg tërhiqet në shtator të vitit të ardhshëm, raporton “The Telegraph”.

Një kandidat britanik besohet të jetë i favorizuar për këtë rol për shkak të “mosbesimit të SHBA-së ndaj çdo figure të Bashkimit Evropian që do të marrë postin, duke pasur parasysh sugjerimet e përsëritura të planeve për një ushtri të re të BE-së”.

Britania është gjithashtu e besuar nga shtetet baltike dhe Johnson ka fituar pikë në arenën ndërkombëtarë për ndihmën e dhënë në ndërtimin e koalicionit kundër liderit rus Vladimir Putinit.

Deputeti Richard Drax, një anëtar i lartë konservator i Komitetit të Përzgjedhur të mbrojtjes, tha se do të mbështeste kryeministrin për rolin.

 “Çdo britanik i shquar do të ishte një zgjedhje e shkëlqyer. Nëse vërtet kjo është ajo që Boris Johnson dëshiron të shkojë dhe të bëjë, sigurisht që unë do ta mbështes këtë”, tha ai për “The Telegraph”.

 “Njerëzit ndoshta do të grinden për trashëgiminë e Boris Johnson për vite me radhë, por një gjë që është qartësisht e padiskutueshme është mbështetja e tij absolutisht e vendosur për Ukrainën përballë barbarisë ruse.”, u shpreh një tjetër anëtar, Deputeti Mark Francois

Megjithatë, një figurë e lartë e Ministrisë së Mbrojtjes shprehu dyshime për emërimin, duke pasur parasysh se ekzistonte mundësia që Emmanuel Macron, presidenti francez, të vinte veton ndaj tij.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 27/07/2022 10:49

    Normale qe ai do te jete nje psikopat si ai ska si mund te mos jete

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sulmoi me grusht Berishën, Gert Shehu njihet sot me masën e arrestit

Sulmoi me grusht Berishën, Gert Shehu njihet sot me masën e arrestit