Bosnja Hercegovina u ndalon hyrjen gjashtë serbëve që kanë lidhje me grupin rus ‘Wanger’, tre prej tyre nxitën trazira në veri të Kosovës

Bosnja Hercegovina u ndalon hyrjen gjashtë serbëve që kanë lidhje me grupin rus ‘Wanger’, tre prej tyre nxitën trazira në veri të Kosovës

Zyrtarë të Bosnjë Hercegovinës

Shërbimet e sigurisë së Bosnjë-Hercegovinës  kanë ndaluar hyrjen në Bosnje dhe Hercegovinë të gjashtë shtetasve të Serbisë, të cilët janë të lidhur me grupin paramilitar rus Wagner, shkruajnë mediat vendase.

Damnjan Knezheviq, lider i shoqatës "Patrulla Popullore" në Serbi, anëtarët e kësaj shoqate, Zoran Lekiq, Aleksandar Lisov dhe 2 anëtarë të formacionit paraushtarak. Të gjithë të mësipërmit janë shpallur persona të rrezikshëm për sigurinë kombëtare dhe u është ndaluar hyrja në Bosnje dhe Hercegovinë që nga fillimi i këtij viti.

Damnjan Knezheviq, Zoran Lekiq dhe Aleksandar Lisov kanë qenë shumë aktivë në veri të Kosovës, të cilët së fundmi kanë vizituar Qendrën Ëagner në Rusi. Patrullat Popullore janë një organizatë e krahut të djathtë që ka zhvilluar një fushatë kundër emigrantëve në Serbi gjatë viteve të fundit.

Pas vizitës së tij në Qendrën Wagner, Damnjan Knezheviq u bëri thirrje serbëve që të fillojnë çlirimin e Jarinjës në veri të Kosovës. Më 18 dhjetor të vitit të kaluar, Knezheviq qëndroi në Jarinjë me disa anëtarë të maskuar nga Serbia. Ndryshe, “Patrulla e Popullit” është organizatë e krahut të djathtë që vitet e fundit ka zhvilluar një fushatë kundër emigrantëve në Serbi. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Elsa Lila përfundon rrugëtimin e saj në 'Ferma Vip'! Çiljeta Me kë do rri unë, lereni edhe pak ditë

Elsa Lila përfundon rrugëtimin e saj në 'Ferma Vip'! Çiljeta Me kë do rri unë, lereni edhe pak ditë