Braçe debat në Kuvend: PD dha një koncesion për çdo vinç në Durrës! A i keni harruar koncesionet për Fazlliç? Tokat në Porto Romano, u blenë me lekë në dorë

Braçe debat në Kuvend: PD dha një koncesion për çdo vinç në Durrës! A i keni harruar koncesionet për Fazlliç? Tokat në Porto Romano, u blenë me lekë në dorë

Erion Braçe

1711020437_brace.jpg

Në seancën e Kuvendit po diskutohet projektligji për koncesionet, deputeti i PS-së ka numëruar të gjitha koncesionet e dhëna nga qeveria Berisha, dedikuar personave të caktuar.

Braçe tha se në atë kohë nuk bëhej fjalë për sterilizim por për rruajtje, e shitje të pronave publike, që nuk kthehen më.

Braçe solli në Kuvend historinë me projektin e portit me Damir Fazllic, dëmin e shkaktuar në ARMO me investitor Rezar Taçin e deri tek dhjetëra koncesione të marra nga deputetët e PD për hidrocentralet.

‘Nga gjithçka që dëgjova për 4 orë me radhë më duhet të them, kjo sallë por edhe jashtë kësaj salle ka memorie. Dikur në datën 20 dhjetor 2012, Berisha dhe unë modestisht kemi konsumuar një interpelancë për këtë temë për koncesimin e pasurimeve publike.

Isha i frymëzuar në atë kohë, një temë e re nuk e njihnim, gjetëm mundësinë të mësohem. Sapo kisha lexuar librin e e ideologes Argita Malltezi, e mbaj librin e Argita Malltezit në librari, si kontribut themelor në këtë ideologji. Berisha pasi u njoh me librin e kësaj zonje, e humbi durimin ik prej kthej tha. Ishin dhënë 290 kontrata për të ndërtuar hidrocentrale në çdo rrëke uji.

Në 1 mijë faqe letra që ishin këtu, kishte një problem të madh, ishte një shoqja ime deputete, kishte marrë letrat për koncesion, Kardhiq 1, Kardhiq 2, Kardhiq 3, Kardhiq 4. Nuk e kuptoja pse kjo zonja rrinte mbi Kardhiq. Ato mbi Kardhiq nuk janë më, por ka më shumë se kaq.

Një shoqja ime deputete i kishte përlarë dhe ato. Nafta e gjitha ishte koncensionuar, çdo vinç ishte bërë koncesion. Deputetët e Durrësit duhet ta dinë këtë.  Modeli ishte ky, ore e mbani mend që familja kishte vajtur në Porto Romano dhe i blinte me lek në dorë pronat. E mban mend këtë Damir Fazlliç.

Të dalësh tani kundër Portit të Durrësit. Ja bën mu e gjitha, nuk mjaftoi kaq, pati dhe një proces tjetër, u shit OSSH, vazhdon të hetohet dhe nuk ka përgjigje. E dinë ata atje, janë shitur 4 hidrocentrale. Ishte sektori publik, u shitën me vlerën e TVSH të pa rikthyer.

Nuk ishin vetëm këto, e mbani mend Armon që u shit në Teksas. Rezart Taçi blinte ca piktura, jep paratë e shto paratë. Po prap doli një amerikan tjetër që ishte Rezart Taçi. Pasi i themi të gjitha këto, e kuptoni që forma e konsensionit mund të quhet edhe sterilizim. Shitja është rruajtje, merri të gjitha dhe nuk i kthen dot më. Kjo ka ndodhur në atë kohë. Besoj se interesi publik mund të mbrohet shumë mirë duke operuar me pronë publikë.

Të djathtët na keni dhënë edhe këtë model, ka mbetur nëpër ligje…Për të shkatërruar pronën publike dhe për t’i dhënë privatit. Ka edhe parashkrim për korrupsionin, e kanë bërë juristët dhe ka që ç’ke me të, por kur s’ta do qejfi ty nuk ka. Për ta mbyllur, ka ardhur koha të mendojmë përtej hidrocentraleve, të mendojmë për ujin. Element kyç për sektorin më të gjerë ekonomik të vendit që është bujqësia.’- tha Braçe.


Lajmi kryesor:

Miratohet Amnistia Penale! PS e Rithemelimi bashkojnë votat! Pro edhe dy deputete të Bashës! Përfitojnë 700 të dënuar dhe protestuesit e opozitës


M.Q./B.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka qenë Vettingu i gjyqtarëve e prokurorëve proces i besueshëm?×

Lajmi i fundit

Protesta dje para Bashkisë së Tiranës, ndalohet një 38-vjeçar, nën hetim 3 persona të tjerë

Protesta dje para Bashkisë së Tiranës, ndalohet një 38-vjeçar, nën hetim 3 persona të tjerë