Brenda muajit përfundon ndërtimi i rrugës Orikum-Dukat! Në qershor hapet për kalim edhe tuneli i Llogarasë

Brenda muajit përfundon ndërtimi i rrugës Orikum-Dukat! Në qershor hapet për kalim edhe tuneli i Llogarasë

Rruga Orikum-Dukat

Brenda këtij muaj përfundon rruga Orikum-Dukat, me gjatësi 14.7 kilometra, e cila do të jetë e kalueshme nga qytetarët.

Ky aks nis nga Porti i Jahteve dhe përfundon në Urën e Shën Elizës, ku më pas do të lidhet me Tunelin e Llogarasë. Rruga u dha me koncesion në vitin 2018, dhe kostoja e saj përllogaritet në 50.5 milionë euro.

Për të inspektuar punimet ishte drejtori i sapo emëruar i ARRSH, Gentian Gjyli i cili tha se kjo rrugë do të ndihmoj shumë turizmin, banorët e zonës por i shërben edhe Aeroportit të Vlorës.

Ndërkohë më 30 qershor 2024 do të hapet edhe Tuneli i Llogarasë, në të cilin kalimi do të jetë me pagesë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

 Ylli Pata: Si u shpik shqiponja me duar që çmendi shqiptarët e trazoi Ballkanin

Ylli Pata: Si u shpik shqiponja me duar që çmendi shqiptarët e trazoi Ballkanin