Breshëri dëmton prodhimin e pjeshkëve në Lushnjë, fermerët: Duam dëmshpërblim nga shteti (VIDEO)

Breshëri i rënë pasditen e djeshme si dhe ulja e temperaturave kanë dëmtuar prodhimin e pritshëm të pjeshkave, të cilat pritej të dilnin në treg në fillim të Majit.

Dëmi ekonomik është i konsiderueshëm, thanë fermerët.

 “As rrugë, asgjë vetëm të na mbulojnë pak me këtë. Ajo është dëmtuar ka mbaruar punë nga breshëri

Prodhimin nuk e kanë siguruar në kompanitë private, ndaj ata vazhdimisht kërkojnë dëmshpërblim nga shteti për demet e shkaktuara nga fatkeqësitë natyrore.

”Ne kërkojmë ndihmë nga shteti. Ka rënë breshëri dje e na ka krijuar dëme. Jemi në qiell të hapur. Nga momenti tani deri sa t’i futim nëpër arka e t’i shesim ne jemi me zemër në dorë”

Fermerët e Fier-Sheganit ne Lushnje kultivojnë mbi 150 hektarë me pjeshkë dhe prej 20 vitesh mbajnë peshën e furnizuesit kryesor në tregun vendas, ndërsa një sasi e konsiderueshme shkon për eksport.

SI.E./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 30/03/2023 05:01

  Pse shteti ua hodhi bresherin?! Perse nuk siguroheni?

  Përgjigju
 • Bujku: 29/03/2023 12:31

  Po si ka mundesi qe te kete bere kokrra, dhe te dale ne prodhim ne fillim te Majit????? Pjeshket tani po fillojne te bulezojne e nxjerrin lulet, cfare lloj eshte kjom me cfare e kane ushqyer. E pastaj thone qe ska me shije produkti, nuk na shitet me produkti etj....

  Përgjigju
 • Bim: 29/03/2023 11:19

  Ne gjithe Boten fermeret jan asikuracione dhe kur ndodhin keto fatkeqsi natyrore paguan asikuracioni e jo taksapaguesi shqiptar. Edhe fermeri duhet ta di se jeni ne 2023

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

VIDEO / 3 gola në pjesën e dytë, West Ham mund Fiorentinën në finale dhe fiton Conference League

VIDEO / 3 gola në pjesën e dytë, West Ham mund Fiorentinën në finale dhe fiton Conference League