POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Brexit, Trump: Plani i May mund të dëmtojë marrëdhëniet tregtare me SHBA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe Kryeministrja britanike Theresa May

Plani i kryeministres britanike, Theresa May për të marrë një marrëveshje për Brexit nëpërmjet parlamentit mund të rrezikonte aftësinë e Britanisë së Madhe për të arritur një pakt tregtar me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kështu është deklaruar së fundi presidenti amerikan Donald Trump duke paralajmëruar se marrëveshja e arritur në maj e kryeministres May me Bashkimin Europian, për tërheqjen  e Mbretërisë së Bashkuar nga blloku i BE-së mund të dëmtonte marrëdhëniet tregatare nëse plani për Brexit ecën përpara.

Lexo edhe:

Në një deklaratë të dhënë të hënën pwr gazetarët jashtë Shtëpisë së Bardhë "Tani për tani, nëse shikoni marrëveshjen, Britania e Madhe mund të mos jetë në gjendje të tregtojë me ne dhe kjo nuk do të ishte një gjë e mire” , ka thënë presidenti amerikan Donald Trump, raporton BBC.

Aktualisht kryeministrja Britanike po ballafaqohet me skepticizëm të gjerë brenda rradhëve të partisë së vet konservatore dhe më gjerë në lidhje me kushtet e marrëveshjes.

Më herët Kryeministrja britanike ka thënë se marrëveshja është "shumë e qartë" dhe se tërheqja e Britanisë e Madhe do të sjellë një të ardhme të ndritur për Britaninë, e cila do të jetë në gjendje të nënshkruajë marrëveshje tregtare me vendet anembanë botës.

Marrëveshja e ndarjes mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian parashikon një fazë kalimtare deri në fund të vitit 2020, dhe rregullon të drejtat e qytetarëve nga të dyja anët, kërkesat financiare ndaj Londrës dhe çështjen e kufirit për çështjen e Irlandës së Veriut .

Komentet erdhën pasi kryeministrja May u ndesh me kritika të ashpra ndaj marrëveshjes së saj të Brexit nga deputetët e Dhomës së Ulët të hënën, duke këmbëngulur se marrëveshja "u dorëzua për popullin britanik" duke rifituar kontrollin e ligjeve, parave dhe kufijve.

Britania e Madhe dhe Bashkimi Europian aktualisht kanë arritur një marrëveshje negociatash për Brexit-in, por tashmë sfida e kryeministres britanike May është që të anëtartët e parlamentit  të mbështesin propozimin në votimin që pritet të mbahet më 11 Dhjetor për draftmarrëveshjen e negociatave  me BE-në .

b.xh./Shqiptarja.com
Komento