Presion mbi shëndetësinë/ Britani e Madhe shndërron autobusët në ambulanca për pacientët e prekur nga COVID-19

Foto nga autobusët ambulanca

BRITANI E MADHE- Në Londër, të Britanisë së Madhe për shkak të presionit të madh mbi shëndetësinë nga koronavirusi, pacientët e infektuar transportohen me autobusë të cilët janë shndërruar në ambulanca.

Ndenjëset e autobusëve janë hequr me qëllim që të mund të transportohen 4 pacientë në të njëjtën kohë.

Go-Ahead, ndërmarrja e autobusëve që zotëron automjetet e ka bërë këtë me qëllim lehtësimin e transportimit të pacientëve të prekur nga COVID-19, në shenjë solidariteti.

Në këta autobusë do të punojnë mjekë dhe infermierë që janë pjesë e sistemit publik shëndetësor si dhe vullnetarë të një organizate bamirëse që e ofron ndihmën e parë.

Ato gjithashtu janë të pajisur me mjetet e nevojshme mjekësore me qëllim trajtimin urgjent të pacientëve të infektuar.

“Ambulancat” e reja do të përdoren brenda ditëve në vazhdim, si dhe kjo është hera e parë që një gjë e tille ndodh.

Situata epidemiologjike në Britaninë e Madhe është tepër kritike. Numri total i infektimeve nga koronavirusi ka shkuar 3.505.754, ndërkohë që ai i viktimave është 93.290 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë. Gjithashtu në vend shënohet shpesh rekorde negative viktimash dhe infektimesh gjë që ka sjellë në vështirësi edhe shëndetësinë për shkak të mungesës së kapaciteteve.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i mjaftueshëm shpërblimi prej 5 mijë lekësh i festave të fundvitit për pensionistët?×

Lajmi i fundit

John

Izraeli godet zonën portuale të Latakias në Siri