Britania e Madhe zotohet të dërgojë ‘dhjetëra mijëra’ predha të tjera artilerie në Ukrainë

Britania e Madhe zotohet të dërgojë ‘dhjetëra mijëra’ predha të tjera artilerie në Ukrainë

1695147019_jh.jpg

Britania e Madhe do dërgojë dhjetëra mijëra predha të tjera artilerie në Ukrainë këtë vit, sapo ka njoftuar Sekretari i ri i Mbrojtjes, Grant Shapps.

"Sot ne kemi demonstruar përkushtimin e palëkundur të Mbretërisë së Bashkuar ndaj Ukrainës dhe kemi vendosur më shumë mbështetje ushtarake, duke përfshirë premtimin e dhjetëra mijëra predhave të tjera artilerie për t'i mundësuar Ukrainës që të mbrohet. Ne kemi përcaktuar gjithashtu se si do shkojë më tej Britania e Madhe në muajt e ardhshëm, duke përfshirë mbrojtjen ajrore dhe aftësitë e sulmeve me rreze të gjatë, dhe trajnimin", tha ministri i mbrojtjes Grant Shapps pas një takimi të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës (UDCG).

Britania, një furnizues kryesor i mbrojtjes për Ukrainën, po përpiqet të rrisë prodhimin e saj të armatimit, veçanërisht predhave të artilerisë, për të ndihmuar Kievin të shtyjë forcat ruse dhe të plotësojë rezervat e veta, raporton Reuters.


Lajmi kryesor:

Lufta/Zelensky në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara: Rusia kërcënon botën me armë bërthamore


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

111 vjetori i pavarësisë, ministria e Jashtme serbe uron Shqipërinë: Të forcojmë më tej marrëdhëniet mes vendeve

111 vjetori i pavarësisë, ministria e Jashtme serbe uron Shqipërinë: Të forcojmë më tej marrëdhëniet mes vendeve