Britania: Forcat ruse mund të mbajnë sulmet tokësore në shkallë të ulët

Britania: Forcat ruse mund të mbajnë sulmet tokësore në shkallë të ulët

1670235663_rus04.PNG

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se Rusia mund të vazhdojë një "shkallë të ulët të operacioneve të sulmit tokësor" gjatë dimrit.

Në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, ministria tha se në muajt e fundit numri i fluturimeve të kryera nga avionët rusë mbi Ukrainë është "ulur ndjeshëm".

Ai tha: "Aeroplanët rusë tani ndoshta kryejnë dhjetëra misione në ditë, krahasuar me një nivel të lartë deri në 300 në ditë në mars 2022".

Ministria tha se ulja e fluturimeve ka mundësi të jetë rezultat i "kërcënimit të vazhdueshëm të lartë nga mbrojtja ajrore ukrainase" dhe përkeqësimit të motit, raportojnë mediat e huaja.

Ai shtoi: "Me taktikat e sulmit tokësor të Rusisë që mbështeten kryesisht në identifikimin vizual dhe municionet e padrejtuara, forcat ajrore ruse ka të ngjarë të vazhdojnë një shkallë të ulët të operacioneve të sulmit tokësor përmes motit të keq të dimrit”.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Bie një raketë në Moldavi, pranë kufirit me Ukrainën! Putin viziton urën e Krimesë pas shpërthimit në tetor! Bombardohen dy aeroporte ruse


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Serbët bllokojnë rrugën që të çon në Leposaviq, kundërshtojnë vendimin e autoriteteve për ndërtimin e pikës së re kufitare

Serbët bllokojnë rrugën që të çon në Leposaviq, kundërshtojnë vendimin e autoriteteve për ndërtimin e pikës së re kufitare