Britania, Franca dhe Gjermania kritikojnë Iranin për pasurimin e uraniumit

Britania, Franca dhe Gjermania kritikojnë Iranin për pasurimin e uraniumit

Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania kritikuan Iranin për shkeljen e angazhimit të tij në lidhje me pasurimin e uraniumit.

Të tre vendet evropiane dhanë një deklaratë të përbashkët për Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) mbi zbatimin e angazhimeve të Iranit në kuadër të Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPoA) të mërkurën.

“Fatkeqësisht, veprimet e Iranit mbeten në shkelje të qartë të angazhimeve të tij të JCPoA dhe synimeve të deklaruara”, shkruhej në deklaratë, duke shtuar se Teherani vazhdoi të përshkallëzojë programin e tij bërthamor në “një nivel alarmues qartësisht përtej justifikimit të besueshëm civil”.

Ata gjithashtu vunë në dukje se Irani nuk i përmbushi angazhimet e tij për transparencë, raportojnë mediat e huaja.

“Raportet e IAEA tregojnë se Irani ka vazhduar të akumulojë uranium të pasuruar shumë përtej kufijve të JCPoA, në 5%, 20% dhe më alarmante në 60%. Kjo do të thotë se pesha e rezervave të uraniumit të pasuruar të Iranit është tani mbi 18 herë më shumë se sasia e lejuar sipas JCPoA”, theksuan të tre vendet, duke thënë se do të ndërmarrin hapa diplomatikë për të “parandaluar Iranin nga zhvillimi i armëve bërthamore”.

Një grup tjetër prej 63 vendeve nënshkroi të enjten një deklaratë të përbashkët duke denoncuar mungesën e bashkëpunimit të Iranit për Marrëveshjen e Masave Mbrojtëse të NPT.

Ata i kërkuan Iranit që të "sqarojë dhe zgjidhë këto çështje në një mënyrë të kënaqshme për IAEA".

Në një deklaratë të veçantë, SHBA u bashkua me tre vendet evropiane për të kujtuar se Irani mori angazhime më 4 mars, në lidhje me çështjet e masave mbrojtëse.

Nuk ka pasur asnjë përparim, thuhet në deklaratë dhe shtohet: "Në vend të kësaj, Irani vazhdon në refuzimin e tij të qëllimshëm për t'u angazhuar seriozisht me agjencinë (IAEA)”.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

Turqia duhet ta ulë tonin për ta shmangur izolimin, thotë zyrtari i lartë evropian

Turqia duhet ta ulë tonin për ta shmangur izolimin, thotë zyrtari i lartë evropian