Britania miraton 8 milionë paund ndihmë për Ukrainën

Britania miraton 8 milionë paund ndihmë për Ukrainën

1669383570_cle.PNG

Sekretari i Jashtëm i Britanisë, James Cleverly, u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev për të siguruar mbështetjen e saj ndaj Ukrainës fillimin e dimrit.

Britania njoftoi 3 milion paund (rreth 3.6 milion dollarë) mbështetje për Fondin e Partneritetit, por ai dhe Sekretarja e Mjedisit Therese Coffey njoftuan gjithashtu 5 milion paund për një nismë të udhëhequr nga Ukraina për të transportuar grurë në vendet që po vuajnë nga uria, raportojnë mediat e huaja.

"Me fillimin e dimrit, Rusia po vazhdon të përpiqet të thyejë vendosmërinë e Ukrainës përmes sulmeve brutale ndaj civilëve, spitaleve dhe infrastrukturës energjetike. Rusia do të dështojë", tha Cleverly, sipas një deklarate nga Zyra e Jashtme, Commonwealth & Development.

Ai gjithashtu shtoi: "Britania qëndron krah për krah me Ukrainën. Unë kam njoftuar sot një paketë mbështetjeje praktike për miqtë tanë ukrainas në luftën e tyre, nga ambulancat deri te mbështetja vendimtare për të mbijetuarit e dhunës seksuale të kryer nga ushtria ruse”.

Sipas njoftimit, financimi i ri do të synohet për zonat e marra së fundmi nga kontrolli rus në Ukrainën jugore, duke përfshirë edhe rajonin Kherson.


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto