Britania regjistron 336 raste me Omicron, asnjë nga qytetarët e prekur nuk është i shtruar në spital

Britania regjistron 336 raste me Omicron, asnjë nga qytetarët e prekur nuk është i shtruar në spital

Foto ilustruese

Britania e Madhe ka regjistruar 336 raste të reja me variantin e ri Omicron. Ministri i Shëndetësisë Sajid Javid bëri të ditur se ky variant i Covid po përhapet me shpejtësi, por fatmirësisht asnjë prej të prekurve nuk është i shtruar në spital.

Nga rastet e konfirmuara të Omicron, 261 ishin në Angli, 71 në Skoci dhe katër në Uells, ndërsa Irlanda e Veriut ende nuk ka një rast të konfirmuar.

Sipas autoriteteve shëndetësore në vend, qeveria do të marrë masa për  kontrolle më të forta kufitare, testime dhe gjurmim kontaktesh.

Mbretëria e Bashkuar ka vendosur kufizime në udhëtimet nga vendet në Afrikë, si dhe me Nigerinë duke u bërë vendi i 11-të i shtuar në listën e kuqe.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Elbasan/ Përplasen dy automjete, plagosen 6 persona

Elbasan/ Përplasen dy automjete, plagosen 6 persona