‘Bujqësia e Kungullit’

‘Bujqësia e Kungullit’

Në 2 Maj 2022 në Report Tv kemi bërë lajmin se fermeri ishte braktisur dhe tonelata kunguj as i shiste dot me 10 lekë/kg. 6 Maj 2022 në Tiranë, Kungulli 100 lekë/kg.

Po si mundet?

Fermeri, bujku, ai që kultivon as 10 lekë se shet dot. Në 10 lekë/kg, duhet të nxjerr shpenzimet investimin e po ashtu mund e djersë.

Ndërsa në tregun pa kupon, pa tatim për shtetin pa asnjë kontroll 100 lekë. As 90 km s’është nga fshatrat e Elbasanit në Tiranë. Por ama çmimi rritet 9 herë 9 fish 900%.

Tani që Erion Braçe ka të drejtë në gjithçka thotë për bujqësinë kjo s’ka më dyshim dhe është e faktuar. Qeveria s’do ta dëgjoj. Ku fle lepuri ata e dinë mirë.

Bujqësia në vend, ushqimi i të gjithë ne s’mund të jetë "Bujqësia e Kungullit" që rritet 900% dhe fitimet i marrin ???

Duket se Braçes i ka mbetur e vetmja rrugë të protestojë me fermerët siç protestuan banorët e Rinasit që dikush u mbylli rrugën nga Kolltuku!

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • nani: 07/05/2022 16:07

    po c'faj ka shteti ne kete rast? Pse prodhuesit bujqesore nuk paguajne specialistet per konsulence? Dhomat e tregtise ofrojne asistence per gjetjen e klienteve brenda dhe jashte vendit, pa thene qe specialiste tregtie ofrojne konsulence me cmime te favorshme...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit

Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit