Bullgaria dëbon nga vendi kreun e kishës ortodokse ruse

Bullgaria dëbon nga vendi kreun e kishës ortodokse ruse

Bullgaria dëboi kreun e kishës ortodokse ruse në Sofje dhe dy priftërinj bjellorusë. Ata akuzohen se i shërbenin interesave gjeopolitike të Moskës.

Vendimi për dëbimin e tyre vjen me arsyetimin se janë një "kërcënim për sigurinë kombëtare".

Ndërkohë, në një postim në Facebook, ambasada ruse u shpreh se ndihen të indinjuar nga fakti dhe forma e vendimit të marrë nga pala bullgare, raporton agjencia e lajmeve Politico.

"Qeveria bullgare pro-evropiane me sa duket ka marrë përsipër misionin e vënies së popullit rus dhe bullgar kundër njëri-tjetrit. Ky rast është i paprecedentë, rezultat i një mendjeje satanike”, u ankua ambasada ruse.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Eduard Zaloshnja: Çështja “Himara” mund të ishte zgjidhur qysh më 14 maj…

Eduard Zaloshnja: Çështja “Himara” mund të ishte zgjidhur qysh më 14 maj…