Bulqizë, 200 banorë të Godvisë pa ambulancë! Të moshuarit: S’kemi ku matim as tensionin, infermieri u largua para 6 muajsh

Kjo godinë e rrënuar ka shërbyer si ambulancë shëndetësore për fshatin Godvi të Bulqizës deri në vitin 2003, kohë kur banorët e fshatit ndërtuan vetë një godinë të re. Por edhe këto ambiente janë aktualisht jashtë funksionit.

Banorët e Godvisë tregojnë për Report Tv se jo vetëm nuk është kryer asnjë investim prej dekadash por së fundmi është larguar edhe infermieri i fshatit.

Të moshuarit ankohen se për të marrë një shërbim elementar siç është matja e tensionit detyrohen të udhëtojnë 11 kilometra drejt spitalit të Bulqizës.

"Tek ne mungon shërbimi shëndetësor prej më shumë se 6 muajsh. Ne jemi pleq të vjetër, nuk kemi ku të masim tensionin. Duam që të vijë një infermiere që ta kemi afër e të na shërbejë", tha Nezie Seiti. Ndërsa Shahie Fiku, një tjetër banor e fshatit shprehet " 22 më shkon tensioni, s'kam ku ta mas nuk shkoj dot ne Zerqan se jam plakë e vjetër nuk mund të udhëtoj".

Për këtë problematikë është në dijeni Drejtori i Shëndetësisë në Diber, Flamur Meta dhe kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla.

"Kam vendosur në dijeni drejtorin e shëndetit publik dhe kryetarin e bashkisë ku u bë projekt/buxheti i vitit 2022, por ata s’po marrin asnjë masë për ti ardhur në ndihmë komunitetit", tha Qemal Jangulli, Kryeplak i fshatit.

Me bujqësi e blegtori të zhvilluar, Godvia me 200 banorë është një ndër fshatrat më të populluar në Bulqizë.

J.GJ./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Vidhnin ora dore, arrestohen hajdutët në Durrës! Në pranga edhe 30-vjeçari, i gjetën 190 ora dore në shtëpi