Burani verore me speca e domate nga zonja Albana

Burani verore

Përbërësit:

  • 500 gr speca
  • 500 gr domate
  • 4-5 lugë gjelle vaj
  • 2 kokrra qepë
  • 2 filxhanë kafeje oriz
  • 1 tufë majdanoz
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tenxhere me yndyrë kaurdisim qepët derisa të zverdhen, shtojmë specat e prerë në rripa, i kaurdisim në zjarr të ngadaltë, më pas hedhim domatet të qëruara e të grira hollë dhe i kaurdisim së bashku për 5-10 minuta. Shtojmë lëng mishi ose ujë, kripë e piper të zi dhe pasi të kenë marrë valë, hedhim orizin e pastruar. E lëmë buraninë të gatuhet në zjarr të ngadaltë dhe e servirim spërkatur me majdanoz të grirë hollë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol