Bushtrica feston ‘Ditën e Bjeshkëve’ në parkun e Korabit, destinacion tërheqës për turistët

Me këngë, valle, ushqime tradicionale dhe bukuritë e natyrës Bushtrica mirëpriti për të tretin vit radhazi festën e “Ditës së Bjeshkëve” .

Banorë të zonës të larguar prej vitesh por edhe aventurierë të natyrës dhe turistë të huaj iu bashkuan Festës së Bjeshkëve në Bushtricë të Kukësit, e cila synon ta kthejë këtë park në një destinacion kryesor të turizmit malor.

 “Kemi zgjedhur për të ardh këtu, pasi është një perlë e natyrës. Jemi një grup privat që kryejmë ngjitje në mal me makina të tilla, që dalim dhe shëtisim në të gjitha vendet e Shqipërisë dhe na pëlqen kjo zona këtu”

“Nëpërmjet kësaj Bjeshke jemi rritur ne, mblidhnim lule, dilnim me blegtori duke ruajtur bagëtinë. Kho është pasuria që kemi trashëguar nga të parët tanë”.

“Unë zgjodha Shqipërinë, pasi kam ndërmend të vizitoj të gjithë vendet e Ballkanit. Kukësi është një qytet i mrekullueshëm. Jam shumë i nderuar të jem pjesë e këtij festivali.

Për kreun e Bashkisë Kukës Safet Gjici evente të tilla janë një mundësi e mirë për promovimin e kulturës, turizmit malor dhe produkteve blegtorale bio të zonës.

“Qëllimi i këtij eventi është të provojmë traditën kulturën, por edhe historinë.”

 “Dita e Bjeshkëve” është kthyer në një festë tradicionale të përvitshme në Bushtricë të Kukësit, e cila çdo vit e më shumë po tërheq vëmendjen e turistëve vendas e të huaj për bukuritë e turizmit malor që ofron.  

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tata: 05/07/2022 11:52

    O zot,per cfar turizmi flasin,kush pervec ca aventuriereve qe sduan te pushojne,mendon se vjen ne shqiperi?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja