Byrek me petë sfoliatë me kunguj, djathë dhe domate nga zonja Albana

Byrek me petë sfoliatë me kunguj, djathë dhe domate

Përbërësit:

 • 1 petë sfoliatë
 • 1 kubik gjalpë
 • 200 gr proshutë të tymosur
 • 2 kunguj të njomë
 • 2 feta djathë
 • 100 gr djathë parmixhano
 • 100 gr pana
 • 4 kokrra vezë
 • Domate qershi

Përgatitja:

Për të përgatitur byrekun me petë sfoliate, fillimisht shkrijmë në një tigan gjalpin dhe skuqim proshutën e tymosur për disa minuta. Ndërkohë i presim në feta kungulleshkat dhe i shtojmë tek proshuta, i ziejmë për 10 minuta në tiganin e mbuluar me kapak, në mënyrë që kungujt të zbuten mirë. Shtojmë kripë sipas shijes, e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet.

Në një tas rrahim vezët, shtojmë djathin parmixhano, panën dhe fetat e holla të prera të djathit. Përziejmë masën dhe e shtojmë tek kungujt.

Vendosim petën sfoliatë në një tavë tartash me letër pjekje, e shpojmë me majën e pirunit vende-vende. Shtojmë mbushjen, e hapim mirë dhe me pas sistemojmë anësoret e petës sfoliatë. E dekorojmë byrekun me copëza domatesh dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180°C për rreth 30 minuta. Pasi të jetë pjekur e lemë për rreth 15 minuta të ftohet dhe më pas e shërbejmë. 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë